Avropa İnvestisiya Bankı (EIB)
· Bankın fəaliyyət istiqamətləri adıçəkilən prioritet sahələrə yönəlir: iqlim və ətraf mühitin dayanıqlılığı, inkişaf üçün maliyyə, innovasiya, rəqəmsal və insan kapitalı, kiçik və orta bizneslər, dayanıqlı şəhərlər və regionlar, dayanıqlı enerji və təbii sərvətlər və sosial dayanıqlılıq.
· Bank Avropa inteqrasiyasını və Aİ-nin inkişafını təşviq etmək, eləcə də dünyanın 160-dan çox ölkəsində Aİ siyasətini dəstəkləmək məqsədilə digər Aİ qurumları ilə sıx əməkdaşlıq edir.
· Nadiya Kalvinyo (İspaniya) 01.01.2024-cü il tarixindən etibarən EIB-nin prezidenti vəzifəsini icra edir.
· Avropa İnvestisiya Bankı Azərbaycanla 2014-cü ildən etibarən əməkdaşlıq edir.
· Bank Avropa Qonşuluq Siyasəti, “Şərq Tərəfdaşlığı” və Aİ-nin digər ikitərəfli sazişləri əsasında fəaliyyət göstərir.
· Bankın Azərbaycandakı prioritetləri tarazlı və dayanıqlı iqtisadi inkişafın təşviqi (xüsusən kənd yerləri üçün), bərabərsizliyin azaldılması və milli enerji mənbələrinin şaxələndirilməsi məsələlərini əhatə edir.
· Bank tərəfindən Trans Anadolu Qaz Boru Kəməri (TANAP) və Trans Adriatik Boru Kəmərinin (TAP) inşası məqsədilə iri həcmli kreditlər ayrılmışdır.
Bank ilə təmaslar
· 18.02.2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Münxendə Bankın sabiq prezidenti Verner Hoyer ilə görüşmüşdür.
· Bank Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası və Yaşıl Enerji Məşvərət Şurasının nazirlər iclaslarında müntəzəm olaraq təmsil olunur.
· 11.11.2024-cü il tarixində energetika naziri Pərviz Şahbazov COP29 çərçivəsində Bankın vitse-prezidenti Teresa Czerwińska ilə görüşmüşdür.
· 18.11.2025-ci il tarixində energetika nazirinin müavini Orxan Zeynalov Bakıda Avropa İnvestisiya Bankının Cənubi Qafqaz üzrə Regional Nümayəndəliyinin rəhbəri Stella Renita ilə görüşmüşdür.
Azərbaycan üçün “Hidrogen Fondu”nun yaradılması üzrə əməkdaşlıq
· 15.11.2024-cü il tarixində EIB və Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının nümayəndələri COP29 Enerji Təşəbbüsləri üzrə Nazirlər Görüşünün hidrogen mövzusuna həsr olunmuş panelində təqdimatlarla çıxış etmiş və Azərbaycan üçün “Hidrogen Fondu”nun yaradılması imkanlarından bəhs etmişlər.

· The European Investment Bank is an investment bank owned by 27 member states of the European Union (EU).
· It was founded in 1958.
· The bank is headquartered in Luxembourg.
· The bank's activities focus on the above priority areas: Climate and environmental sustainability, development finance, innovation, digital and human capital, small and medium-sized businesses, sustainable cities and regions, sustainable energy and natural resources, and social sustainability.
· The Bank works closely with other EU institutions to promote European integration and EU development, as well as to support EU policies in more than 160 countries around the world.
· Nadia Calvino (Spain) is the President of the European Investment Bank from 01.01.2024.
· The European Investment Bank has been cooperating with Azerbaijan since 2014.
· The Bank operates on the basis of European Neighbourhood Policy, Eastern Partnership and other EU bilateral agreements.
· The bank's priorities in Azerbaijan include promoting balanced and sustainable economic development (especially for rural areas), reducing inequality and diversifying national energy sources.
· The Bank has allocated large-scale loans for the construction of the Trans Anatolian Gas Pipeline (TANAP) and the Trans Adriatic Pipeline (TAP).
Contacts with the Bank
· On 18.02.2023, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev met with former President of the Bank Werner Hoyer in Munich.
· The Bank is regularly represented at Ministerial Meetings of the Southern Gas Corridor Advisory Council and the Green Energy Advisory Council.
· On 11.11.2024, Minister of Energy Parviz Shahbazov met with Teresa Czerwinska, Vice President of the Bank within COP29.
· On 18.11.2025, Deputy Energy Minister Orkhan Zeynalov met in Baku with Stella Renita, EIB Regional Representation for the South Caucasus.
Cooperation on establishment of Hydrogen Fund for Azerbaijan
· On 15.11.2024, representatives of EIB and EBRD made presentations at the panel on Hydrogen Fund at the Ministerial Meeting on COP29 Energy Initiatives and talked about the possibility of creating a Hydrogen Fund for Azerbaijan.