Asiya İnkişaf Bankı, Mərkəzi və Qərbi Asiyada iqlim dəyişikliyinin iqtisadiyyatı üzrə Texniki Dəstək Proqramı 2012-ci ilin iyul ayında AİB idarə heyəti tərəfindən təsdiq edilib və Azərbaycan, Əfqanıstan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Tacikistan və Özbəkistan Respublikalarını əhatə edir.
Mərkəzi və Qərbi Asiya regionunda İqlim Dəyişmələrinin İqtisadiyyatı-İqlim Dəyişiklikləri Fondu (1.25 mln ABŞ dolları) və Təmiz Enerji maliyyələşdirilməsi üzrə Tərəfdaşlıq Fondunun (Clean Energy Financing Partnership Facility) Asiya Təmiz Enerji Fondu (2.00 mln ABŞ dolları) tərəfindən maliyyələşdirilir.
Ekoloji cəhətdən davamlı inkişafı, hərtərəfli iqtisadi inkişafı və regional inteqrasiyanı hədəfləyərək, enerji (enerji effektivliyi və konservasiyası,)  kənd təsərrüfatı, təbii ehtiyatlar və regionların inkişaf etdirilməsi (su əsaslı təbii ehtiyatların idarə edilməsi) kimi sahələri əhatə edir. Proqram 2 əsas komponentdən ibarətdir:
1. iqlim dəyişikliyinə adaptasiya - Əfqanıstan, Qırğızıstan və Tacikistanda enerji və su mənbələrinə iqlim dəyişikliyinin mənfi təsirinin azaldılması;
1. iqlim dəyişikliyinin azaldılması (mitiqasiya) - Azərbaycan, Qazaxıstan və Özbəkistanda enerji və nəqliyyat sektorunda istilik effekti yaradan qazların (İEYQ) emissiyasını azaltmaq.
İkinci  komponent  üzrə  Texniki  Dəstək  Proqramı  Azərbaycan,  Qazaxıstan  və Özbəkistan Respublikalarını əhatə edir və burada məqsəd energetika və nəqliyyat sektorlarında aşağı karbon tullantılı prioritet kapital qoyuluşlarını müəyyən etmək, iqlimə təsirin yumşaldılması üzrə tədbirlərin, o cümlədən, Milli Səviyyədə Məqbul Mitiqasiya Tədbirlərinin (NAMA) planlaşdırılması, həyata keçirilməsi və monitorinqi metodlarına dair məlumatlar vermək, bu sahədə praktiki nümunələri və regionda bu günədək olan inkişafı ön plana çıxarmaq, qabaqcıl təcrübələr barədə informasiya mübadiləsini asanlaşdırmaqdır. Mitiqasiya Komponenti üzrə fəaliyyətə 2013-cu ilin may ayından etibarən başlanılıb. Proqram hər üç ölkədə, prioritet hesab olunan azaldılma tədbirlərinin həyata keçirilməsində dövlət və özəl sektor maliyyələşdirmələrinin artmasını hədəfləyib. Proqramın icrası çərçivəsində iqlim dəyişikliyinin iqtisadiyyatı, NAMA və iqlim dəyişikliyi ilə bağlı investisiyaların konsepsiyaları üzrə regional hesabatlar dərc olunur.
02 mart 2018-ci il tarixində Bakıda Asiya İnkişaf Bankının (AİB) “Elektrik Enerjisi Sektorunun Maliyyə Bərpası Planının hazırlanması” Texniki Yardım Layihəsi çərçivəsində “Excel” proqramı əsasında qurulmuş və elektrik tariflərinin hesablanmasının Analitik Modelinin təqdimatı təlimi keçirilib. Təlimdə nazirliyin nümayəndəsinin iştirakı təmin edilib.
6 aprel 2018-ci ildə Energetika Nazirliyində rəhbərliyin iştirakı ilə  Asiya İnkişaf Bankının “Maliyyə bərpa planının hazırlanması” proqramı çərçivəsində növbəli görüş keçirilib.
6 iyun 2018-ci ildə Energetika Nazirliyində Asiya İnkişaf Bankının nümayəndələri ilə “2019-2023-cü illəri əhatə edən Ölkə Tərəfdaşlıq Strategiyasının hazırlanması” mövzusunda iclas keçirilib.
19 aprel 2018-ci ildə Energetika Nazirliyində AİB-in Müstəqil Qiymətləndirmə Missiyası ilə Ölkəyə Yardım Proqramının Qiymətləndirilməsi çərçivəsində görüş keçirilib.
17 may 2018-ci ildə Bakıda AİB-in “Bilik və Dəstək üzrə Texniki Yardım” üzrə seminarı keçirilib.
16 may 2018-ci ildə Energetika Nazirliyində AİB-in Müstəqil Qiymətləndirmə Missiyasının nümayəndə heyəti ilə Ölkəyə Yardım Proqramının Qiymətləndirilməsi (ÖYPQ) ilə bağlı iclas keçirilib.

- The Asian Development Bank’s Technical Assistance Programme for the Economics of Climate Change in Central and West Asia
The Asian Development Bank’s Technical Assistance Programme for the Economics of Climate Change in Central and West Asia
The Asian Development Bank's Technical Assistance Programme for the Economics of Climate Change in Central and West Asia was approved by the ADB Board in July 2012 and covers Azerbaijan, Afghanistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan and Uzbekistan.
The Economics of Climate Change in Central and West Asia is co-financed by the Asian Clean Energy Fund under the Clean Energy Financing Partnership Facility ($2 million) and the Climate Change Fund ($1.25 million).
Aiming for environmentally sustainable development, comprehensive economic development and regional integration, it covers areas such as energy (energy efficiency and conservation), agriculture, natural resources and regional development (water-based natural resource management). The programme has two components:
1. Adaptation to climate change - to reduce the adverse effects of climate change on energy and water resources in Afghanistan, Kyrgyzstan and Tajikistan.
2. Mitigation of climate change – to reduce the emissions of greenhouse gases (GHG) in energy and transport in Azerbaijan, Kazakhstan and Uzbekistan.
The Technical Support Programme for the second component covers Azerbaijan, Kazakhstan and Uzbekistan. The aim is to identify low-carbon priority capital investments in the energy and transport sectors, to provide information on climate mitigation measures, including the planning, implementation and monitoring of Nationally Acceptable Mitigation Actions (NAMA), to give practical examples in this area, to bring up-to-date developments to the forefront and to facilitate the exchange of information on best practices. Activities on the mitigation component began in May 2013. The programme aims to increase public and private sector funding in all three countries to implement priority mitigation measures. As part of the programme, regional reports on the economics of climate change, NAMA and investment concepts related to climate change are published.
On March 2, 2018, Baku hosted a training on the presentation of the analytical model for calculating electricity tariffs based on the Excel programme within the framework of the Asian Development Bank's (ADB) Technical Assistance Project for the Development of the Financial Sector of the Electricity Sector. A representative from the ministry attended the training.
On April 6, 2018, a regular meeting was held at the Ministry of Energy with the participation of the leadership within the framework of the Asian Development Bank's Financial Recovery Plan programme.
On June 6, 2018, the Ministry of Energy held a meeting with representatives of the Asian Development Bank on the Country Partnership Strategy for 2019-2023.
On April 19, 2018, a meeting was held within the Country Assistance Programme Evaluation with the ADB Independent Evaluation mission at the Ministry of Energy.
On May 16, 2018, a meeting was held with a delegation of the ADB Independent Evaluation Mission on the Country Assistance Programme Evaluation (CAPE) at the Ministry of Energy.
On May 17, 2018, the ADB workshop on ‘Technical Assistance for Knowledge and Support’ was held in Baku.