23.02.2026. Azərbaycan Respublikası Hökuməti və “Azərenerji” ASC ilə “CEI Nakhchivan” MMC arasında Naxçıvan Muxtar Respublikasında 25 MVt gücündə “Şəms 1” Günəş Elektrik Stansiyası layihəsi üzrə “İnvestisiya müqaviləsi”, “Enerji alqı-satqı müqaviləsi” və “Ötürücü şəbəkəyə qoşulma müqaviləsi” (Bakı şəhəri)
23.02.2026. Azərbaycan Respublikası Hökuməti və “Azərenerji” ASC ilə  “Enerso” MMC arasında 25 MVt gücündə “Qərbi Üfüq” Günəş Elektrik Stansiyası layihəsi üzrə “İnvestisiya müqaviləsi”, “Enerji alqı-satqı müqaviləsi” və “Ötürücü şəbəkəyə qoşulma müqaviləsi” (Bakı şəhəri)
28.11.2025. Energetika Nazirliyi ilə “Azerbaijan Green Energy Company” MMC-nin törəmə müəssisəsi olan “Clean Energy Capital” MMC şirkəti arasında dənizdə külək enerjisi layihəsinin qiymətləndirilməsi, inkişafı və həyata keçirilməsinə dair İcra Müqaviləsi (Bakı şəhəri)
12.11.2025. Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi, “China Datang Overseas Investment Co. Ltd” və “SOCAR Green” MMC arasında “Azərbaycan Respublikasında 100 MVt gücündə Günəş Elektrik Stansiyası Layihəsinin qiymətləndirilməsi, işlənilməsi və həyata keçirilməsinə dair İcra Müqaviləsi” (Bakı şəhəri)
02.06.2025. Energetika Nazirliyi ilə “Universal Solar Azerbaijan” MMC arasında 100 MVt gücündə “Qobustan” Günəş Elektrik Stansiyası (GES) layihəsi üzrə “Torpaq icarə müqaviləsi” (Bakı şəhəri)
02.06.2025. Energetika Nazirliyi ilə “Enerso Jabrayil” MMC və “Clean Energy Jabrayil” MMC arasında Cəbrayıl rayonunda tikilməsi planlaşdırılan 50 MVt gücündə “Üfüq” GES və 50 MVt gücündə “Şəms” GES layihələri üzrə “Torpaq icarə müqavilə”ləri (Bakı şəhəri)
02.06.2025. Energetika Nazirliy və bp arasında 240 MVt gücündə Şəfəq Günəş Elektrik Stansiyası (GES) və Səngəçal terminalının elektrikləşdirilməsi (STEL) layihələri üzrə yekun investisiya qərarları (Bakı şəhəri)
23.04.2025. Azərbaycan Respublikasının Hökuməti və “Universal Solar Azerbaijan” MMC arasında Azərbaycanda 100 MVt gücündə “Qobustan” günəş elektrik stansiyası layihəsi ilə bağlı İnvestisiya Müqaviləsi (Çin)
23.04.2025. Energetika Nazirliyi ilə “China Energy Overseas Investment Co. Ltd.” şirkəti arasında isə Azərbaycanda dənizdə külək enerjisi layihəsinin qiymətləndirilməsi, inkişafı və həyata keçirilməsi ilə bağlı İcra müqaviləsi (Çin)
23.04.2025. Energetika Nazirliyi, “China Datang Overseas Investment Co. Ltd” və “SOCAR Green” MMC arasında Böyükşor gölündə 30 MVt gücündə batareya enerji saxlanc sistemi ilə 100 MVt gücündə üzən günəş elektrik stansiyası layihəsinin qiymətləndirilməsi, inkişafı və həyata keçirilməsi ilə bağlı İcra müqaviləsi (Çin)
23.04.2025. Energetika Nazirliyi, “PowerChina Resources Limited” və “SOCAR Green” MMC arasında 160 MVt gücündə günəş elektrik stansiyası layihəsinin qiymətləndirilməsi, inkişafı və həyata keçirilməsinə dair imzalanmış İcra Müqaviləsi (Çin)
04.04.2025. Azərbaycan Respublikası Hökuməti və “Enerso Cəbrayıl” MMC arasında Azərbaycan Respublikasında 50 MVt gücündə “Üfüq” Günəş Elektrik Stansiyası layihəsi ilə bağlı İnvestisiya müqaviləsi (Bakı şəhəri)
04.04.2025. Azərbaycan Respublikası Hökuməti və “Clean Energy Jabrayil” MMC arasında Azərbaycan Respublikasında 50 MVt gücündə “Şəms” Günəş Elektrik Stansiyası layihəsi üzrə İnvestisiya müqaviləsi (Bakı şəhəri)
04.04.2025. Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi və “Nobel Energy Limited” şirkəti arasında Naxçıvan şəhərində 30 MVt gücündə günəş elektrik stansiyasının qiymətləndirilməsi, inkişafı və həyata keçirilməsi ilə bağlı İcra Müqaviləsi (Bakı şəhəri)
26.09.2024. SOCAR və “Srbijagas” arasında qaz təchizatı üzrə alqı-satqı müqaviləsi” (Belqrad şəhəri)
03.09.2024. Azərbaycan, Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstanın sistem operatorları - “Azərenerji”, “Gürcüstan Dövlət Elektrosistem”, “Transelectrica”, MVM - arasında Birgə Müəssisənin Buxarest şəhərində yaradılmasını nəzərdə tutan “Səhmdar Müqaviləsi” (Buxarest şəhəri)
04.06.2024. Energetika Nazirliyi və ”Azərenerji” ASC ilə Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin “Masdar” şirkəti arasında 445 MVt gücündə Biləsuvar, 315 MVt gücündə Neftçala günəş elektrik stansiyaları və 240 MVt gücündə Abşeron-Qaradağ külək elektrik stansiyası layihələri üzrə “İnvestisiya müqaviləsinə Əlavə”, “Enerji alqı-satqı müqaviləsi”, “Ötürücü şəbəkəyə qoşulma müqaviləsi” və “Torpaq icarə müqaviləsi” (Bakı şəhəri)
03.05.2024. Energetika Nazirliyi ilə “ACWA Power” şirkəti arasında 200 MVt-lıq Batareya Enerji Saxlanc Sistemi (BESS) layihəsi ilə bağlı İcra Müqaviləsi (Bakı şəhəri)
03.05.2024. Energetika Nazirliyi ilə “ACWA Power” şirkəti arasında 200 MVt-lıq quruda külək enerjisi layihəsi üzrə Çərçivə Müqaviləsi (Bakı şəhəri)
09.01.2024. “Azərbaycanın bərpa olunan və təmiz enerji potensialından istifadənin daha da gücləndirilməsi və Yaşıl Enerjinin İxracı Əməliyyatlarına imkan verən Strateji Əməkdaşlıq üzrə Çərçivə Müqaviləsi” (Bakı şəhəri)
07.12.2023. Azərbaycanın “Bridge” şirkətlər qrupu ilə Britaniyanın “Concrete Canvas Limited” şirkəti arasında Eksklüziv Distribütorluq Müqaviləsi (Bakı şəhəri)
15.11.2023. “SOCAR və “Srbijagas” şirkətləri arasında qaz satışına dair Müqavilə” (Bakı şəhəri)
26.10.2023. “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə “Abu Dhabi Future Energy Company – Masdar” şirkəti arasında Azərbaycan Respublikasının Neftçala rayonunun Bankə qəsəbəsində Günəş elektrik stansiyası layihəsi ilə bağlı İnvestisiya müqaviləsi” (Bakı şəhəri)
26.10.2023. “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə “Abu Dhabi Future Energy Company – Masdar” şirkəti arasında Azərbaycan Respublikasının Biləsuvar rayonunda Günəş elektrik stansiyası layihəsi ilə bağlı İnvestisiya müqaviləsi” (Bakı şəhəri)
26.10.2023. “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə “Abu Dhabi Future Energy Company – Masdar” şirkəti arasında Azərbaycan Respublikasının Abşeron-Qaradağ rayonunda quruda külək enerjisi layihəsi ilə bağlı İnvestisiya müqaviləsi” (Bakı şəhəri)
03.02.2023. Energetika Nazirliyi ilə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının “ACWA Power” şirkəti arasında “Dənizdə 1,5 QVt-dək külək layihəsinin həyata keçirilməsinə dair İcra Müqaviləsi”, “Quruda 1 QVt külək stansiyasının yaradılmasına dair İcra Müqaviləsi” (Bakı şəhəri)
15.12.2022 - Energetika Nazirliyi və Avstraliyanın Fortescue Future Industries (FFI) şirkəti arasında Azərbaycanda bərpa olunan enerji layihələri və “yaşıl hidrogen”in potensialının öyrənilməsi və inkişafı üzrə birgə əməkdaşlığa dair Çərçivə Müqaviləsi (Bakı və Perth şəhərləri)
04.06.2022 - Energetika Nazirliyi və BƏƏ-nin “Masdar” şirkəti arasında “Azərbaycan Respublikasında quruda sənaye miqyaslı 1QVt gücündə günəş və 1QVt gücündə külək enerjisi layihələrinin qiymətləndirilməsi, inkişafı və həyata keçirilməsi ilə bağlı  İcra Müqaviləsi” (Şuşa şəhəri)
04.06.2022 - Energetika Nazirliyi və BƏƏ-nin “Masdar” şirkəti arasında “Dənizdə 2 QVt gücündə inteqrasiya edilmiş külək və yaşıl hidrogen layihələrinin qiymətləndirilməsi, inkişafı və həyata keçirilməsi ilə bağlı İcra Müqaviləsi” (Şuşa şəhəri)
04.06.2022 - Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi və bp arasında Cəbrayılda 240 MVt gücündə günəş elektrik stansiyası layihəsinin birgə həyata keçirilməsi ilə bağlı İcra Müqaviləsinə Əlavə (Şuşa şəhəri)
03.06.2021 - Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi və bp arasında Zəngilan/Cəbrayıl zonasında 240 MVt gücündə günəş elektrik stansiyasının tikintisi layihəsinin qiymətləndirilməsi və həyata keçirilməsi fəaliyyəti üzrə əməkdaşlığa dair İcra Müqaviləsi (Bakı şəhəri)
06.05.2021 - İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə “yaşıl enerji” zonasının yaradılması ilə əlaqədar müvafiq konsepsiyanın və baş planın hazırlanması məqsədilə Energetika Nazirliyi ilə Yaponiyanın TEPSCO şirkəti arasında müqavilə (Bakı şəhəri)
06.04.2021 - Energetika Nazirliyi və ”Azərenerji” ASC ilə Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin “Masdar” şirkəti arasında 230 MVt gücündə günəş elektrik stansiyası layihəsi üzrə “İnvestisiya müqaviləsi”, “Enerji alqı-satqı müqaviləsi” və “Ötürücü şəbəkəyə qoşulma müqaviləsi” (Bakı şəhəri)
29.12.2020 - Energetika Nazirliyi və ”Azərenerji” ASC ilə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının “ACWA Power” şirkəti arasında qoyuluş gücü 240 MVt olan külək elektrik stansiyası layihəsi üzrə “İnvestisiya müqaviləsi”, “Enerji alqı-satqı müqaviləsi” və “Ötürücü şəbəkəyə qoşulma müqaviləsi” (Bakı şəhəri)
9.01.2020 - Energetika Nazirliyi ilə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının “ACWA Power” və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin “Masdar” şirkətləri arasında bərpa olunan enerji üzrə pilot layihələrin həyata keçirilməsi ilə bağlı İcra müqavilələri (Bakı şəhəri)
11.07.2019 - Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramı arasında Niyyət Protokolu (Bakı şəhəri)
2.07.2019 - Neft İstehsal Edən Ölkələr arasında Əməkdaşlıq Nizamnaməsi (Vyana şəhəri)
11.12.2009 - Azərbaycan Respublikasının Energetika və Sənaye Nazirliyi və Yunanıstanın Bərpa Olunan Enerji Mənbələri üzrə Mərkəzi arasında Niyyət Protokolu (Bakı şəhəri)
25.09.1996 - Norveç Sənaye Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Hökuməti arasında Niyyət Məktubu (Bakı şəhəri)

23.02.2026. Investment Agreement, a Power Purchase Agreement, and a Grid Connection Agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and Azərenergy OJSC, and CEI Nakhchivan LLC for the 25 MW Shams 1 Solar PV project in the Nakhchivan Autonomous Republic (in Baku)
23.02.2026. Investment Agreement, a Power Purchase Agreement, and a Grid Connection Agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and Azərenergy OJSC, and Enerso LLC for the 25 MW Western Horizon Solar PV project (in Baku)
28.11.2025. Implementation Agreement on the evaluation, development and implementation of the offshore wind energy project between the Ministry of Energy and Clean Energy Capital LLC, a subsidiary of Azerbaijan Green Energy Company LLC (in Baku)
12.11.2025. Implementation Agreement on the Evaluation, Development, and Implementation of the 100 MW Solar Power Plant Project in the Republic of Azerbaijan between the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan, China Datang Overseas Investment Co. Ltd., and SOCAR Green LLC (in Baku)
02.06.2025. Land Lease Agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and Universal Solar Azerbaijan LLC on the project of Gobustan solar power plant with a capacity of 100 MW in Azerbaijan (in Baku)
02.06.2025. Land Lease Agreements for the 50 MW Ufug Solar Power Plant (SPP) and the 50 MW Shams Solar Power Plant (SPP) projects planned to be constructed in the Jabrayil District, signed between the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan, Enerso Jabrayil LLC, and Clean Energy Jabrayil LLC (in Baku)
02.06.2025. Final Investment Decisions for the 240 MW Shafag Solar Power Plant (SPP) and the Sangachal Terminal Electrification (STEL) projects adopted between the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and bp (in Baku)
23.04.2025. Investment Agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and Universal Solar Azerbaijan LLC on the project of Gobustan solar power plant with a capacity of 100 MW in Azerbaijan (in China)
23.04.2025. Executive Agreement on the assessment, development and implementation of an offshore wind energy project in Azerbaijan between the Ministry of Energy and China Energy Overseas Investment Co. Ltd. (in China)
23.04.2025. Implementation Agreement for the assessment, development, and implementation of the 100 MW Floating Solar Power Plant (FSPP) project, integrated with a 30 MW Battery Energy Storage System (BESS) on Lake Boyukshor, signed between the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan, China Datang Overseas Investment Co., Ltd., and SOCAR Green LLC (in China)
23.04.2025. Implementation Agreement on the evaluation, development and implementation of a 160 MW solar power plant project between the Ministry of Energy, PowerChina Resources Limited and SOCAR Green LLC (in China)
04.04.2025. Investment Agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and Enerso Jabrayil LLC concerning the 50 MW Ufug Solar Power Plant (SPP) project in the Republic of Azerbaijan (in Baku)
04.04.2025. Investment Agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and Clean Energy Jabrayil LLC concerning the 50 MW Shams Solar Power Plant (SPP) project in the Republic of Azerbaijan (in Baku)
04.04.2025. Implementation Agreement between the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and Nobel Energy Limited concerning the assessment, development, and implementation of the 30 MW Solar Power Plant (SPP) project in Nakhchivan city (in Baku)
04.06.2024. At the end of the meeting, Annex to Investment Agreement, Energy Purchase Agreement, Agreement on Connection to Transmission Network and Land Lease Agreement on projects of 445 MW Bilasuvar SPP, 315 MW Neftchala SPP and 240 MW Absheron-Garadagh WPP were signed between the Ministry of Energy and Azerenergy OJSC and Masdar of the United Arab Emirates (in Baku)
03.05.2024. Framework Agreement on 200 MW onshore wind power project between the Ministry of Energy and ACWA Power Company (in Baku)
03.05.2024. Implementation Agreement between the Ministry of Energy and ACWA Power on the 200 MW Battery Energy Storage Systems (BESS) project (in Baku)
09.01.2024. Framework Agreement on Strategic Collaboration in further strengthening renewable and clean energy capacities of Azerbaijan and enabling Green Energy Export Operations (in Baku)
07.12.2023. Exclusive Distribution Agreement between Bridge Group of Companies of Azerbaijan and Concrete Canvas Limited company of Great Britain (in Baku)
15.11.2023. Agreement on gas sales between SOCAR and Srbijagas (in Baku)
26.10.2023. Investment Agreement related to Banka settlement of Neftchala district Solar PV Project in the Republic of Azerbaijan between the Government of the Republic of Azerbaijan and Abu Dhabi Future Energy Company – Masdar (in Baku)
26.10.2023. Investment Agreement related to Bilasuvar district Solar PV Project in the Republic of Azerbaijan between the Government of the Republic of Azerbaijan and Abu Dhabi Future Energy Company – Masdar (in Baku)
26.10.2023. Investment Agreement related to Absheron/Garadagh region Onshore Wind Project in the Republic of Azerbaijan between the Government of the Republic of Azerbaijan and Abu Dhabi Future Energy Company – Masdar (in Baku)
03.02.2023. Implementation Agreement related to an Offshore Wind Power Project with capacity up to 1.5 GW in the Republic of Azerbaijan, the “Implementation Agreement relating to an Onshore Wind Project with capacity of up to 1 GW ” between the Ministry of Energy and ACWA Power, the Kingdom of Saudi Arabia (in Baku)
15.12.2022 - A Framework agreement between Ministry of Energy and Australia's Fortescue Future Industries (FFI) on joint cooperation on the study and development of renewable energy projects and the potential of "green hydrogen" in Azerbaijan (Baku and Perth)
04.06.2022 - The implementation agreement between the Ministry of Energy and Masdar, UAE on evaluation, development and implementation of 1 GW utility scale onshore solar and wind energy projects in the Republic of Azerbaijan (Shusha)
04.06.2022 - The implementation agreement between the Ministry of Energy and Masdar, UAE on evaluation, development and implementation of offshore 2 GW integrated wind and green hydrogen (Shusha)
04.06.2022 - The Addendum to the Implementation Agreement between the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and bp on the joint implementation of a 240MW solar power plant in Jabrayil (Shusha)
June 3, 2021 - Implementation Agreement between the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and BP on cooperation on the assessment and implementation of the construction project of 240 MW SPP in Zangilan/Jabrail (in Baku)
May 6, 2021 - Agreement on developing the relevant concept and master plan for the establishment of the “green energy” zone in our liberated territories between the Ministry of Energy and TEPSCO, Japan (in Baku)
April 6, 2021 - Investment agreement, Power Purchase agreement and Transmission Connection agreement on 230 MW solar power plant between the Ministry of Energy, Azerenergy OJSC and Masdar of the United Arab Emirates (in Baku)
December 29, 2020 - Investment agreement, Power Purchase agreement and Transmission Connection agreement on 240 MW wind power plant between the Ministry of Energy, Azerenergy OJSC and ACWA Power of the Kingdom of Saudi Arabia (in Baku)
January 9, 2020 - Implementation Agreements of Pilot Projects on Renewable Energy between the Ministry of Energy and ACWA Power of the Kingdom of Saudi Arabia and Masdar of the United Arab Emirates (in Baku)
July 11, 2019 - Protocol of Intent between the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and the United Nations Development Programme (in Baku)
July 2, 2019 - Charter of Cooperation between Oil Producing Countries (in Vienna)
December 11, 2009 - Protocol of Intent between the Ministry of Energy and Industry of the Republic of Azerbaijan and the Center for Renewable Energy Sources of Greece (in Baku)
September 25, 1996 - Protocol of Intent between the Ministry of Industry of Norway and the Government of the Republic of Azerbaijan (in Baku).