Cəbhə bölgəsi rayonlarında elektrik enerjisi infrastrukturu bu gün də atəşə tutulub
Beynəlxalq humanitar hüququn norma və prinsiplərini pozmaqda davam edən Ermənistan silahlı qüvvələri bu gün də Goranboy, Tərtər, Ağdam, Füzuli və Ağcabədi rayonlarında enerji infrastrukturunu atəşə tutub.
Goranboyda 35/10 kV-luq “Xanqərvənd” yarımstansiyasından çıxan 10 kV-luq “Telestudiya” hava xətti, 110/30/10 kV-luq “Naftalan” yarımstansiyasından çıxan 10 kV-luq “Əzizbəyov” və “2-ci Subartezian” hava xətləri dəfələrlə vurulub. Tapqaraqoyunlu kəndində 0.4 kV-lu paylayıcı şəbəkə yararsız haldadır, hələlik vəziyyətlə əlaqədar təmir-bərpa işləri mümkün olmayıb.
Tərtərdə isə 110/35/10 kV-luq “Tərtər” yarımstansiyasından çıxan 10 kV-luq “3 №-li AzGes”, “11 №-li Sarıcalı” hava xətləri, 35/10 kV-luq “Dəmirçilər” yarımstansiyasından çıxan10 kV-luq “3 №-li Borsunlu” hava xətti vurulub və bərpa edilib.
Füzulidə 35 kV-luq “Horadiz-Böyük Bəhmanlı” hava xətti, eləcə də 35/10 kV-luq “Horadiz” və “Mahmudlu” yarımstansiyalarından çıxan 10 kV-luq “Şükürbəyli”, “Qazaxlar”, “Babı” və “Alxanlı” hava xətləri bir neçə yerdən vurulub və bərpa olunub. Şükürbəyli və Alxanlı kəndlərində 0.4 kV-lu paylayıcı şəbəkə isə yararsız haldadır, təmir-bərpa işləri görülür.
Ağdamda 110 kV-luq “Təzəkənd-1”, “Təzəkənd-2”, “Xındırıstan-1” və “Xındırıstan-2” hava xətləri vurulub. Bu xətlərin də bərpası təmin edilib.
Ağcabədidə 110/35/10 kV-luq “Qarabağ ” yarımstansiyasından çıxan 10 kV-luq “Minəxorlu” və 35/10 kV-luq “Qiyamədinli” yarımstansiyasından çıxan 10 kV-luq “PMK 4” hava xətləri vurulub və bərpa olunub.
Qaz təchizatı ilə bağlı son vəziyyətə görə Goranboy rayonunun Tapqaraqoyunlu kəndinin qaz təchizatının məhdudlaşdırılması davam edir. Hazırda Füzuli rayonunun 50%-dən artıq hissəsinə təbii qazın verilişi təmin olunub. Tərtər şəhərinin və 51 kəndin, Ağcəbədi rayonunun 25 kəndinin, Ağdam rayonunun isə 1 kəndi və 5 qəsəbəsi istisna olmaqla, 53 yaşayış məntəqəsinin də qaz təchizatı məhdudlaşdırılıb.

Armenia continues to fire on energy infrastructures on frontline region
The Armenian armed forces, which continues to violate the norms and principles of international humanitarian law, have also fired on the energy infrastructure in Goranboy, Tartar, Agdam, Fuzuli and Agjabadi.
10 kV Telestudio overhead line from 35/10 kV Khangarvand substation in Goranboy, and 10 kV Azizbeyov, 2nd Subartesian overhead lines from 110/30/10 kV Naftalan substation were repeatedly shot in Goranboy. The 0.4 kV distribution network in Tapgaragoyunlu is useless, repair and restoration work has not yet been possible.
10 kV AzGes №3, Sarijali №11 overhead lines from 110/35/10 kV Tartar substation and 10kV Borsunlu №3 from 35/10 kV Demirchiler substation were shot and restored in Tartar.
35 kV Horadiz-Boyuk Bahmanli overhead line, as well as 10 kV Shukurbayli, Gazakhlar, Babi and Alkhanli overhead lines from the 35/10 kV Horadiz and Mahmudlu substation was shot in different places and then restored in Fuzuli. In Alkhanli and Shukurbayli villages, the 0.4 kV distribution network is useless, repair and restoration work is under way.
110 kV Tazakand-1, Tazakand-2, Khindiristan-1 and Khindiristan-2 overhead lines were shot in Agdam. These lines have also been restored.
In Agjabadi, 10 kV Minakhorlu from 110/35/10 kV Karabakh substation and 10 kV PMK-4 overhead line from 35/10 kV Qiyamadinli substation were shot down and restored.
According to the latest data on gas supply, the gas supply of Tapgaragoyunlu village of Goranboy remains to be limited. At present, natural gas has been supplied at more than 50% of Fuzuli region. The gas supply of 53 residental settlements, except Tartar city and 51 villages, 25 villages of Agjabadi, a village and 5 settlements of Agdam, has been suspended.