- Həsənov Sadiq Hüseyn oğlu
1988-ci ildə Azerbaycan Dövlət Neft ve Kimya İnstitutunun neft-mexanika (axşam) fakültəsini bitirmişdir.
ARDNŞ-in nəzdində olan "Xəzərdənizneftdonanması” Gəmi təmiri zavodunda fəhlə, usta, böyük usta, sex rəisinin müavini va istehsalat şöbəsində iş icraçısı vəzifəsində işləyib. Sonradan ARDNŞ-in "Azneft” İB-in "Çilov” adasında yerləşən "28 May” Neft-qaz çıxarma idarəsində 9 saylı dərin dəniz özülündə mühəndis, idarədə böyük mühəndis və şöbə rəisinin müavini işləmişdir.
2006-cı ildə bir qrup elm adamları ilə birlikdə Azərbaycanda ətraf mühitin vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üçün "Sağlam həyata doğru” İctimai Birliyini təsis etmiş və onun sədri seçilmişdir. Eyni zamanda AMEA-nın Radiasiya Problemləri İnstitutunda elmi işçi kimi işə başlamışdır.
AMEA-nın Radiasiya Problemleri İnstitutunda nüvə kimyası ixtisası üzrə "Avtomobil nəqliyyatı tullantılarının qiymətləndirilməsi va radiasiya ilə modifikasiya olunmuş nano tərkibli A12O3 katalizatoru vasitəsilə onun azaldılması” mövzusunda kimya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru işini müdafiə etmişdir. Kimya elmləri üzrə fəlsəfə doktorudur.
Dr.S. Həsənovun “Web of Sciences” jurnalında 11 elmi məqaləsi dərc olunmuşdur. Eyni zamanda Rusiyada da yerli elmi jurnallarda 9 elmi məqaləsi dərc olunmuşdur. Bir patenti var.
İctimai Birlik tərəfindən neft va neft tullantılarının ətraf mühitə və insan orqanizminə təsiri ilə bağlı bir neçə layihə həyata keçirmişdir.
İctimai Birlik Azərbaycanın neft və qaz hasilatı ilə məşğul olan bir ölkə kimi neftin və qazın səmərəli istifadəsi, iqtisadiyyatın inkişafında neft amilinin təsiri və bu hasilat zamanı ətraf mühitə təsirin azaldılması üçün bir çox elmi və ictimai konfranslarda məruzə ilə çıxış etmiş və bu istiqamətdə təklifləri aidiyyatı struktur qurumlara təqdim etmişdir.
İctimai Birliyin sədri ETSN-də İctimai Şuranın üzvü olduğu müddətdə (2015-2019- cu illər) nazirliyin həyata keçirdiyi layihələrdə ekspert qismində iştirak etmişdir.
Xəzər dənizinin neft va neft məhsulları ilə çirklənməsi və azaldılması ilə bağlı analitik yazıların və layihələrin həmmüəllifidir.
Təşkilatın 3 dildə yayımlanan www.ecolifeinfo.az veb saytı var
Təşkilatın sədri ABŞ-da (iki dəfə), Belçikada Brüsseldə, Çinin paytaxtı Pekində, Koreya Respublikasının paytaxtı Seulda, Ankarada, Almaniyanın Hamburq şəhərində və bir çox ölkələrdə elmi və ekoloji beynalxalq konfranslarda iştirak etmişdir. Təşkilatın sədri və alim kimi Tbilisidə, Minskdə, Kiyev və Moskva şəhərlərində keçirilən beynəlxalq konfranslarda təşkilatı təmsil etmişdir.
"Sağlam Həyata Doğru" İctimai Birliyi Beynəlxalq Global Ekoloji Fondun (GEF), Global National Disaster Risks (GNDR), CENN təşkilatının üzvüdür. Təşkilat MSŞA QHT Koalisiyasının və Azərbaycan Dövlət Neft Fondunun lcraçı direktorunun yanında yaradılmış İctimai Komissiyanın üzvüdür.

He was born on 21 July 1963 in Karimbayli village of Sharur, Nakhchivan Autonomous Republic
In 1988 he graduated from the Department of oil mechanics (evening) of the Azerbaijan State Oil and Chemical Institute.
He worked as a worker, master, chief master, deputy chief of workshop and foreman of production department at the Offshore Support Services Department under the SOCAR. Later, he worked as an engineer, senior engineer and deputy head of department in deep water jacket No. 9 at "28 May” oil and gas extraction department located on "Chilov” island of "Azneft” PU of SOCAR.
In 2006, together with a group of scientists, he founded the "Towards Healthy Life” Public Union to improve the environment in Azerbaijan and was elected its chairman. At the same time, he started working as a scientist at the Institute of Radiation Problems of ANAS.
At the Institute of Radiation Problems of ANAS, he defended the thesis of the doctor of philosophy in Chemical Sciences on the specialty of nuclear chemistry on the topic of "Assessment of waste by car transport and its reduction by means of A12O3 catalyst with nano content modified by radiation”. He is a doctor of philosophy in Chemical Sciences.
Dr. S. Hasanov's 11 scientific articles have been published in “Web of Sciences” magazine. At the same time, his 9 scientific articles have been published in local scientific journals in Russia. He has a patent.
He has implemented several projects on the impact of oil and oil waste on the environment and the human body within the public union.
The public union has made a report at many scientific and public conferences on the effective use of oil and gas in Azerbaijan as a country engaged in oil and gas production, the impact of the oil factor on the development of the economy and reducing the impact on the environment during this production and presented proposals in this direction to the relevant structural units.
During his tenure as a member of the Public Council (2015-2019), the chairman of the Public Union took part as an expert in the projects implemented by the ministry.
He is a co-author of analytical papers and projects on the pollution of the Caspian Sea with oil and petroleum products and its reduction.
The organization owns www.ecolifeinfo.az website published in 3 languages.
The chairman of organization took part in scientific and ecological international conferences in the USA (twice), Brussels in Belgium, Beijing in China, Seoul, the capital of Korea, Ankara, Hamburg, Germany and many other countries. He represented the organization as the head and a scientist at international conferences held in Tbilisi, Minsk, Kiev and Moscow.
"Towards Healthy Life" Public Union is a member of the Global Environment Facility (GEF), Global National Disaster Risks (GNDR), CENN organization. The organization is a member of the ITEI NGO Coalition and the Public Commission established under the executive director of the State Oil Fund of Azerbaijan Republic.