Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyinin Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsi haqqında
1.1 Bu Əsasnamə Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyinin (bundan sonra – Nazirlik) Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin (bundan sonra – şöbə) əsas vəzifələrini, funksiyalarını, hüquqlarını və fəaliyyətinin təşkili qaydalarını və işçilərinin məsuliyyətini müəyyən edir.
1.2 Şöbə Nazirliyin aparatının müstəqil struktur bölməsidir. Şöbə bu Əsasnamə ilə verilən səlahiyyətlər çərçivəsində dövlətlərarası iqtisadi əlaqələr, hökumətlərarası komissiyaların fəaliyyəti, Nazirliyin beynəlxalq təşkilatlarla və Avropa İttifaqı ilə əməkdaşlığı, xarici investisiya fəaliyyəti, xarici investisiyaların cəlb edilməsi, qoyulması və təşviqi sahələrində aidiyyəti işlərin, eləcə də Nazirliyə həvalə edilmiş beynəlxalq layihələrin idarə olunmasının təşkilini və tənzimlənməsini həyata keçirir.
1.3 Şöbə öz fəaliyyətində Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasını, Azərbaycan Respublikasının “Dövlət qulluğu haqqında” Qanununu və digər qanunlarını, Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin fərman və sərəncamlarını, Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin qərar və sərəncamlarını, “Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi haqqında Əsasnamə”ni, Nazirliyin Kollegiyasının qərarlarını və Azərbaycan Respublikasının energetika nazirinin (bundan sonra – nazir) əmr və sərəncamlarını və bu Əsasnaməni rəhbər tutur.
1.4 Şöbə öz vəzifələrini yerinə yetirərkən və hüquqlarını həyata keçirərkən Nazirliyin struktur bölmələri, tabeliyində olan qurumlar, yanacaq-energetika sahəsində fəaliyyət göstərən dövlət müəssisələri, eləcə də mərkəzi və yerli icra hakimiyyəti, yerli özünüidarəetmə orqanları və qeyri-hökumət təşkilatları ilə qarşılıqlı əlaqədə fəaliyyət göstərir.
2. Şöbənin fəaliyyət istiqamətləri
2.0.1 Şöbənin fəaliyyət istiqamətləri aşağıdakılardır:
2.0.2 yanacaq-energetika sahəsində dövlətlərarası əməkdaşlığın həyata keçirilməsi, möhkəmləndirilməsi, inkişafı, genişləndirilməsi və hökumətlərarası komissiyaların fəaliyyəti üzrə tədbirləri işləyib hazırlayır və həyata keçirir;
2.0.3 müvafiq beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlığın aparılmasını təmin edir;
2.0.4 qanunvericiliklə müəyyən edilmiş digər istiqamətlərdə fəaliyyət göstərir.
3. Şöbənin əsas vəzifələri
3.0.1 Şöbənin əsas vəzifələri aşağıdakılardır:
3.0.2 Naziriyin və yanacaq-energetika sahəsində fəaliyyət göstərən dövlət müəssisələrinin yanacaq-energetika sahəsində vahid xarici (beynəlxalq) əlaqələr sahəsində fəaliyyətini hazırlayır, icrasını təmin etmək məqsədilə kompleks tədbirləri yerinə yetirir və bu fəaliyyətə metodiki rəhbərlik edir, daim nəzarətdə saxlayır;
3.0.3 Naziriyin və yanacaq-energetika sahəsində fəaliyyət göstərən dövlət müəssisələrinin xarici əlaqələrini təşkil edir və bu işə rəhbərlik edir;
3.0.4 Naziriyin və yanacaq-energetika sahəsində fəaliyyət göstərən dövlət müəssisələrinin təsisçiliyi ilə yaradılmış birgə müəssisələrlə münasibətlərini, o cümlədən yanacaq-energetika sahəsində fəaliyyət göstərən dövlət müəssisələri üzrə yanacaq-energetika sahəsində fəaliyyət göstərən kommersiya qurumları ilə (şirkətlər, firmalar və s.) əlaqələrini qurur, habelə Azərbaycan Respublikasında akkreditasiya olunmuş xarici ölkə səfirlikləri (diplomatik nümayəndəlikləri), konsulluqları və ticarət nümayəndəlikləri (ticarət palataları), o cümlədən Azərbaycan Respublikasında və xaricdə fəaliyyət göstərən beynəlxalq və regional təşkilatlar (hökumətlərarası, dövlətlərarası, sahəvi, ixtisaslaşmış, qeyri-hökumət təşkilatları və s.), Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəlikləri və konsulluqları, o cümlədən Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq təşkilatlar yanında nümayəndəlikləri, xarici ölkələrin energetika sahəsində fəaliyyət göstərən mərkəzi və yerli icra hakimiyyəti orqanları (nazirliklər, komitələr, agentliklər və digərləri), Azərbaycanda və xaricdə energetika sahəsində kommersiya və qeyri-kommersiya fəaliyyəti ilə məşğul olan şirkətlər, assosiasiyalar, federasiyalar, birliklər, işgüzar klublar, qeyri-hökumət təşkilatları, universitetlər, tədqiqat institutları və mərkəzləri, təhsil ocaqları ilə qarşılıqlı əlaqələrini qurur və bu istiqamətdə öz funksiyaları daxilində fəaliyyətə metodoloji rəhbərlik və nəzarət edir, habelə monitorinq aparır;
3.0.5 yanacaq-energetika sahəsində fəaliyyət göstərən dövlət müəssisələrin xarici (beynəlxalq) fəaliyyətinin, maraqlarının və hüquqlarının qorunmasını təmin edir;
3.0.6 yanacaq-energetika sahəsində fəaliyyət göstərən dövlət müəssisələrinin beynəlxalq əlaqələr üzrə strukturlarının (şöbə, sektor və əlaqələndiricilər) fəaliyyətinə nəzarət edir, onların fəaliyyətini təkmilləşdirmək üçün nazirə və hüquqi şəxs statuslu qurumların rəhbərlərinə təkliflər verir;
3.0.7 yanacaq-energetika sahəsində fəaliyyət göstərən dövlət müəssisələrinin beynəlxalq əməkdaşlıq sahəsində həyata keçirdiyi fəaliyyətinə, funksiyalarına nəzarət edir, bununla əlaqədar rüblük və illik hesabatları tələb edir, təhlil edib fəaliyyətin təkmilləşdirilməsi üçün nazirə təkliflər hazırlayır;
3.0.8 yanacaq-energetika sahəsində fəaliyyət göstərən dövlət müəssisələrinin nümayəndələrinin (rəhbərlərinin, əməkdaşlarının və mütəxəssislərinin) energetika sahəsində təşkil edilən beynəlxalq və regional miqyaslı beynəlxalq tədbirlərdə - konfrans, konqres, simpozium, sammit, seminar, iclas, görüş, təqdimat mərasimi, sərgi, rəsmi və işgüzar ziyafətlərdə iştirakını təmin edir və bununla əlaqədar təkliflər hazırlayır, nazirliyin struktur bölmələrinin (şöbələrinin) rəhbərlərinin təkliflərini araşdıraraq nazirə təqdimatlar hazırlayır;
3.0.9 yanacaq-energetika sahəsində fəaliyyət göstərən dövlət müəssisələrinin fəaliyyətini təkmilləşdirmək məqsədilə (əsasən  tənzimləmə,özəlləşdirmə, liberallaşma, idarəçilik, texnoparkların yaradılması, istehsal və digər prioritet sahələr) xarici ölkələrdən energetika sahələrində tanınmış mütəxəssisləri dəvət edir, onların Azərbaycandakı fəaliyyətinin təşkil edilməsi ilə əlaqədar kompleks tədbirlər həyata keçirir, əməkdaşlarının xarici ölkələrdəki ixtisasartırma və təhsil (o cümlədən, praktiki) kurslarına göndərilməsini təmin edir, bununla əlaqədar müsabiqələr təşkil edir;
3.0.10 xarici ölkələrdən dəvət edilən şəxslərin (nazirlərin, beynəlxalq təşkilatların yüksək vəzifəli şəxslərinin, nüfuzlu şirkətlərin rəhbər işçilərinin və s.) ölkəyə səfərlərinin təşkilinə və bununla əlaqədar zəruri tədbirlərin həyata keçirilməsinə rəhbərlik və nəzarət edir;
3.0.11 xarici ölkələrin müvafiq qurumları ilə hökumətlərarası sazişlərin (o cümlədən, müqavilə, anlaşma memorandumu, niyyət protokolu və s.) hazırlanmasına rəhbərlik edir və bu sənədlərin hazırlanması üzrə xaricə ezam olunan hökumət nümayəndələrinin (öncül qrup) tərkibində nazirliyi təmsil edir, o cümlədən, bu məqsədlə xaricdən gələn xarici ölkə nümayəndə heyətləri ilə danışıqlarda və müzakirələrdə nazirliyi təmsil edir;
3.0.12 yanacaq-energetika sahəsində fəaliyyət göstərən dövlət müəssisələri üzrə xarici əlaqələrinin və beynəlxalq əməkdaşlıqlarının genişləndirilməsi məqsədilə energetika sahəsində beynəlxalq və regional miqyaslı beynəlxalq tədbirlərin - konfrans, konqres, simpozium, sammit, seminar, iclas, görüş, təqdimat mərasimi, sərgi, rəsmi və işgüzar ziyafətləri yüksək səviyyədə təşkil edir;
3.0.13 nazirliyin prioritet hesab etdiyi istiqamətlər üzrə beynəlxalq təşkilatlarla birlikdə inkişaf layihələri, proqramları və nazirliyin əlaqədar strukturları ilə birlikdə investisiya layihələrinin hazırlanmasında iştirak edir, əldə edilmiş maliyyə töfhələri vasitəsilə layihə və proqramlar həyata keçirilməsinə nəzarət edir;
3.0.14 nazirliyin rüblük və illik kollegiya iclasları üçün beynəlxalq əlaqələrin inkişaf etdirilməsi ilə əlaqədar yerinə yetirilmiş işlər və nəzərdə tutulan tədbirlər haqqında hesabatlar hazırlayır;
3.0.15 nazirliyin beynəlxalq əməkdaşlığının təkmilləşdirilməsi istiqamətində nazirə təkliflər verir və zəruri hallarda bu istiqamətdə inkişaf strategiyası hazırlayır;
3.0.16 fəaliyyət istiqamətləri üzrə vətəndaşlardan, dövlət orqanlarından, idarə, müəssisə və təşkilatlardan daxil olan müraciətlərə və sorğulara qanunvericiliyə uyğun olaraq baxılmasını təmin edir;
3.0.17 şöbənin iş planını, fəaliyyəti ilə bağlı hesabatları dövrlər üzrə hazırlayır;
3.0.18 şöbənin əməkdaşları tərəfindən fəaliyyət prosesində qanunvericiliyə uyğun olaraq xidməti məlumatların, dövlət və kommersiya sirrinin qorunmasını təmin edir;
3.0.19 fəaliyyət istiqamətlərinə uyğun olaraq qanunvericiliklə nəzərdə tutulmuş digər vəzifələri yerinə yetirir.
4. Şöbənin hüquqları
4.0.1 Şöbənin öz vəzifələrini və funksiyalarını həyata keçirmək üçün aşağıdakı hüquqları vardır:
4.0.2 Nazirliyin rəhbərliyinin razılığı ilə şöbənin səlahiyyətlərinə, vəzifə və funksiyalarına aid olan məsələlərlə bağlı çıxan sənədləri imzalamaq;
4.0.3 bu Əsasnamə ilə müəyyən edilmiş vəzifələrini yerinə yetirmək üçün nazirliyin struktur bölmələrindən və yanacaq-energetika sahəsində fəaliyyət göstərən dövlət müəssisələrindən nazirliyin səlahiyyətləri daxilində digər müəssisə, idarə və təşkilatlardan, onların səlahiyyətli şəxslərindən zəruri materiallar, məlumatlar və sənədlər almaq;
4.0.4 şöbənin səlahiyyətlərinə aid olan məsələlərlə bağlı digər dövlətlərin energetika administrasiyaları və korporasiyaları, Azərbaycan Respublikasının digər dövlət hakimiyyət orqanları, həmçinin nazirliyin struktur bölmələri və yanacaq-energetika sahəsində fəaliyyət göstərən dövlət müəssisələr üzrə birbaşa əlaqə yaratmaq;
4.0.5 nazirliyin beynəlxalq və xarici əlaqələrinin inkişafı və təkmilləşdirilməsi, həmçinin şöbənin işinin təkmilləşdirilməsi üçün nazirliyin rəhbərliyi qarşısında təkliflərlə çıxış etmək;
4.0.6 nazirliyinin digər struktur bölmələri və yanacaq-energetika sahəsində fəaliyyət göstərən dövlət müəssisələr üzrə rəhbərlərinin razılığı ilə onların işçilərini şöbənin əsas vəzifələrinin və funksiyalarının həyata keçirilməsini nəzərdə tutan tədbirlərin hazırlanmasına və belə tədbirlərin yerinə yetirilməsinə cəlb etmək, işçi qrupları yaratmaq və görülmüş işlərin icrasını tələb etmək;
4.0.7 şöbənin funksiyalarına aid məsələlər üzrə keçirilən müzakirələrdə, qanunvericiliyin tələblərini nəzərə almaqla nazirlik, yanacaq-energetika sahəsində fəaliyyət göstərən dövlət müəssisələr üzrə yaradılan komissiyaların, məşvərətçi və əlaqələndirici orqanların işində iştirak etmək;
4.0.8 yanacaq-energetika sahəsində fəaliyyət göstərən dövlət müəssisələri üzrə, habelə səlahiyyətləri daxilində digər aidiyyəti təşkilat və qurumlar ilə yazışmalar aparmaq;
4.0.9 nazirliyin rəhbərliyinin göstərişi ilə şöbənin səlahiyyətinə aid olan məsələlərlə bağlı bütün dövlət qurumlarında və digər təşkilatlarda təmsil olunmaq;
4.0.10 yanacaq-energetika sahəsində fəaliyyət göstərən dövlət müəssisələri üzrə cari işləri aparmaq, onların fəaliyyətini istiqamətləndirmək, izahatlar və rəhbərliyin imzası ilə şöbənin səlahiyyətinə aid olan məsələlərlə bağlı göstərişlər vermək;
4.0.11 nazirliyin rəhbərliyi ilə razılaşmaya əsasən şöbənin səlahiyyətlərinə aid olan məsələlərlə bağlı şəhərlərarası və beynəlxalq telefon danışıqları aparmaq;
4.0.12 şöbənin fəaliyyəti üçün zəruri olan ədəbiyyata, nəşrlərə və elektron məlumat portallarına abunə yazılmaq;
4.0.13 nazirin əmr və göstərişləri ilə nəzərdə tutulmuş başqa hüquqları həyata keçirmək;
4.0.14 dövlətlərarası əməkdaşlıq və hökumətlərarası komissiyaların fəaliyyəti istiqamətində təkliflər vermək, bununla bağlı keçirilən danışıqlarda iştirak etmək;
4.0.15 dövlətlərarası əməkdaşlığın həyata keçirilməsi, möhkəmləndirilməsi, inkişafı və genişləndirilməsi məqsədilə biznes-forumlar, sərgilər, təqdimatlar, konfranslar, seminarlar və digər tədbirlərdə iştirak etmək;
4.0.16 Nazirlikdə həyata keçirilən rəsmi və işgüzar qəbullarda, görüşlərdə fəaliyyət istiqamətləri üzrə iştirak etmək;
4.0.17 Nazirliyin strukturları tərəfindən hazırlanmış qanunvericilik aktlarının, beynəlxalq müqavilələrin (sazişlərin, kontraktların), təşkilati-sərəncamverici sənədlərin layihələrinə dair rəy və təkliflər vermək;
4.0.18 bu Əsasnamə ilə müəyyən edilmiş vəzifələrin yerinə yetirilməsi ilə əlaqədar səlahiyyətləri daxilində təkliflər hazırlamaq, Nazirliyin struktur bölmələrinə müvafiq sorğular ünvanlamaq və onlardan müvafiq məlumatları (sənədləri) almaq;
4.0.19 fəaliyyət dairəsinə aid edilmiş məsələlərlə bağlı səlahiyyətləri daxilində Nazirliyi dövlət orqanları, yerli özünüidarəetmə orqanları, hüquqi və fiziki şəxslər qarşısında təmsil etmək, hüquq və qanuni mənafelərini müdafiə etmək;
4.0.20 Nazirlikdə və digər dövlət qurumlarında yaradılmış komissiyalarda, işçi qruplarında, fəaliyyətinə aid məsələlər üzrə keçirilən müxtəlif səviyyəli yerli və beynəlxalq tədbirlərdə Nazirliyi təmsil etmək, onların işində iştirak etmək;
4.0.21 fəaliyyət istiqamətlərinə aid məsələlər üzrə rəy vermək, təhlillər, ümumiləşdirmələr, monitorinqlər və tədqiqatlar aparmaq, analitik materiallar hazırlamaq;
4.0.22 dövlət orqanlarına, bələdiyyələrə, fiziki və hüquqi şəxslərə müraciətlərin layihələrini hazırlamaq;
4.0.23 fəaliyyət istiqamətlərinə uyğun xarici dövlətlərin təcrübəsini öyrənmək və bu sahədə fəaliyyətin təkmilləşdirilməsi istiqamətində təkliflər vermək;
4.0.24 müvafiq sahədə mütəxəssislərin hazırlanması və ixtisasının artırılması üçün təkliflər vermək;
4.0.25  fəaliyyət istiqamətlərinə uyğun olaraq qanunvericiliklə nəzərdə tutulmuş digər hüquqları həyata keçirmək.
5. Şöbənin fəaliyyətinin təşkili
5.1 Şöbənin strukturu və əməkdaşlarının sayı nazir tərəfindən müəyyən və təsdiq edilir. Şöbənin strukturuna Dövlətlərarası əməkdaşlıq sektoru və Beynəlxalq təşkilatlarla iş sektoru daxildir.
5.2 Şöbəyə nazir tərəfindən vəzifəyə təyin və vəzifədən azad edilən şöbə müdiri rəhbərlik edir. Şöbə müdiri şöbəyə həvalə olunmuş vəzifələrin yerinə yetirilməsi və hüquqların həyata keçirilməsi üçün şəxsən məsuliyyət daşıyır.
5.3 Şöbə müdirinin nazir tərəfindən vəzifəyə təyin və vəzifədən azad edilən müavini (şöbə müdirinin müavini) vardır. Şöbə müdirinin müavini şöbə müdiri tərəfindən onlara həvalə edilmiş vəzifələrin yerinə yetirilməsi və hüquqların həyata keçirilməsi üçün şəxsən məsuliyyət daşıyır. Şöbə müdiri olmadıqda onun səlahiyyətlərini müdir müavini həyata keçirir.
5.4 Şöbənin digər əməkdaşları nazir tərəfindən vəzifəyə təyin və vəzifədən azad edilir.
5.5 Şöbə müdiri aşağıdakı səlahiyyətlərə malikdir:
5.5.1 şöbəyə həvalə edilmiş vəzifələrin icrasını təmin etmək məqsədilə tərtib edilmiş iş planlarını və digər sənədləri imzalayır, habelə iş planında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin vaxtında və keyfiyyətlə həyata keçirilməsinə nəzarət edir;
5.5.2 şöbə üzrə Nazirliyin Kollegiyasında müzakirə edilməli məsələləri müəyyən edir və bu barədə təkliflərini Nazirliyin rəhbərliyinə təqdim edir, şöbə tərəfindən hüquqi aktların vaxtında və lazımi səviyyədə icrasını təmin edir;
5.5.3 şöbənin inzibati vəzifə tutan dövlət qulluqçularının fəaliyyətinin qiymətləndirilməsini həyata keçirir;
5.5.4 şöbənin əməkdaşları barəsində həvəsləndirmə və ya intizam tənbehi tədbirləri görülməsi barədə nazirə təqdimat verir;
5.5.5 şöbənin vəzifələrini yerinə yetirmək üçün Nazirliyin digər struktur bölmələrindən və tabeliyində olan qurumlardan zəruri məlumat və sənədləri alır;
5.5.6 daxil olan məktub, ərizə, şikayət və təkliflərə qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş qaydada baxılmasını təşkil edir;
5.5.7 şöbədə kargüzarlıq işlərinin aparılmasını və məxfilik rejimini təmin edir;
5.5.8 şöbənin əməkdaşlarının ixtisasının artırılması və əmək şəraitinin yaxşılaşdırılması üçün müvafiq tədbirləri həyata keçirir;
5.5.9 şöbəni təmsil edir.
5.6 Şöbənin əməkdaşları bu Əsasnamənin tələblərinin pozulmasına görə Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinə müvafiq olaraq məsuliyyət daşıyırlar.
6. Dövlətlərarası əməkdaşlıq sektorunun vəzifələri
6.0.1 dövlətlərarası əməkdaşlıq və hökumətlərarası komissiyaların fəaliyyəti istiqamətində aidiyyəti dövlət orqanları ilə birlikdə işlənib hazırlanmasında və həyata keçirilməsində iştirak edir;
6.0.2 dövlətlərarası əməkdaşlığın yaradılması, həyata keçirilməsi, möhkəmləndirilməsi, inkişafı və genişləndirilməsi ilə bağlı tədbirlər görür;
6.0.3 dövlətlərarası əməkdaşlıq sahələrində qanunvericilik aktlarının, beynəlxalq müqavilələrin (sazişlərin, kontraktların), təşkilati-sərəncamverici sənəd layihələrinin hazırlanmasında və təkmilləşdirilməsində iştirak edir;
6.0.4 dövlətlərarası əməkdaşlığın həyata keçirilməsi, hökumətlərarası komissiyaların fəaliyyətinin genişləndirilməsi məqsədi ilə yeni əməkdaşlıq istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsinə dair təkliflər hazırlayır;
6.0.5 dövlətlərarası əməkdaşlıq və hökumətlərarası komissiyaların fəaliyyəti istiqamətində tədbirlər təşkil etmək, bu sahədə digər dövlət orqanlarının işini əlaqələndirir;
6.0.6 dövlətlərarası əməkdaşlıq və hökumətlərarası komissiyaların fəaliyyəti istiqamətində Azərbaycan Respublikasının tərəfdar çıxdığı və ya imzaladığı beynəlxalq müqavilələrin (sazişlərin, kontraktların və s.) yerinə yetirilməsi üçün aidiyyəti tədbirlər görür;
6.0.7 dövlətlərarası əməkdaşlıq və hökumətlərarası komissiyaların fəaliyyəti istiqamətində Nazirliyin rəhbər şəxslərinin keçirdiyi görüşlərdə, forumlarda, səfərlərdə və digər tədbirlərdə iştirak etmək, bununla bağlı məlumatlar hazırlayır;
6.0.8 Azərbaycanla digər ölkələr arasında mövcud olan, o cümlədən Nazirliyin rəhbər vəzifəli şəxslərinin də təmsil olunduğu hökumətlərarası komissiyaların, işçi qrupların fəaliyyətinin həyata keçirilməsi ilə bağlı zəruri tədbirlər görür;
9.0.9 dövlətlərarası iqtisadi əməkdaşlıq və hökumətlərarası komissiyaların fəaliyyəti istiqamətində mövcud vəziyyəti mütəmadi araşdırmaq və nəticələrinə dair arayışlar, təkliflər və icmal hesabatlar hazırlamaq, dövri məlumat bazası yaradır.
7. Beynəlxalq təşkilatlarla iş sektorunun vəzifələri
7.0.1 beynəlxalq təşkilatlar, donorlar, habelə Nazirliyin fəaliyyətinə aid edilmiş sahələrdə digər beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən daxil olmuş müraciətlərə, hesabat və məlumatlara baxmaq, ölkənin maraqları baxımından onlara dair rəy və təkliflər verir;
7.0.2 beynəlxalq müqavilələrdən (sazişlərdən, konvensiyalardan) və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qəbul olunmuş digər sənədlərdən irəli gələn öhdəliklərin Nazirliyin fəaliyyət istiqamətləri üzrə ekspertizasını həyata keçirir, ölkənin qeyd olunan sənədlərdə iştirakının məqsədəuyğunluğuna dair rəy verir;
7.0.4 ölkənin regional və beynəlxalq təşkilatlar, beynəlxalq donor və digər təşkilatlarla münasibətlərinin qurulması və genişləndirilməsi istiqamətində tədbirlər görür;
7.0.5 beynəlxalq təşkilatlar, beynəlxalq donorlar və digər təşkilatlar tərəfindən qəbul edilmiş aidiyyəti regional və ölkə strategiyalarının, proqramlarının və regional layihələrin Nazirliyin fəaliyyət istiqamətləri üzrə ekspertizasını həyata keçirmək və bu sənədlərin milli prioritetlərlə uzlaşdırılması üçün təkliflər hazırlayır;
7.0.6 beynəlxalq təşkilatlara üzvlüklə bağlı ölkənin tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilələrin (sazişlərin, konvensiyaların və s.) icrasına Nazirliyin fəaliyyət istiqamətləri üzrə nəzarət etmək və həmin müqavilələr üzrə öhdəliklərin yerinə yetirilməsi üçün lazım olan tədbirləri görür;
7.0.7 Nazirliyə həvalə edilmiş beynəlxalq layihələrin idarə olunmasını səmərəli təşkil edir;
7.0.8 fəaliyyət dairəsinə aid edilmiş məsələlərlə bağlı səlahiyyətləri daxilində Nazirliyi dövlət orqanları, beynəlxalq təşkilatlar, diplomatik nümayəndəliklər, fiziki və hüquqi şəxslər qarşısında təmsil etmək, hüquq və mənafelərini müdafiə edir;
7.0.9 fəaliyyət istiqamətləri üzrə dövlət orqanlarına, beynəlxalq təşkilatlara, diplomatik nümayəndəliklərə, fiziki və hüquqi şəxslərə müraciətlərin layihələrini hazırlayır;
7.0.10 fəaliyyət istiqamətləri üzrə Azərbaycan Respublikasının tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilələrin (sazişlərin, kontraktların) icrasına nəzarət etmək və həmin müqavilələr üzrə öhdəliklərin yerinə yetirilməsi üçün tədbirlər görür.

International Cooperation Department of the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan
1.1. This Regulation determines the main duties, functions, rights and rules for organizing the activities of the International Cooperation Department of the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan (hereinafter referred to as the Department) and the responsibility of its employees.
1.2. The department is an independent structural unit of the Ministry. The Department is responsible for interstate economic relations, activities ofintergovernmental commissions, cooperation of the Ministry with international organizations and the European Union, foreign investment activities, attraction and promotion of foreign investments, as well as the organization of international projects and regulation of their implementation.
1.3. The Unit in its activityis guided by the Constitution of the Republic of Azerbaijan, the Law of the Republic of Azerbaijan "On Civil Service" and other laws, Decrees and Executive Orders of the President of the Republic of Azerbaijan, Resolutions and Orders of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, Regulation of the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan, Orders of the Ministerial Board Meetings and orders of the Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan (hereinafter - the Minister) and this Regulation.
1.4. The Department operates in collaboration with structural units of the Ministry, subordinate organizations, state-owned fuel and energy companies, as well as central and local executive authorities, local self-governance bodies and non-governmental organizations while performing its duties and exercising the rights.
2. Areas of activities of the Department
2.0.1. The activities of the Department are as follows:
2.0.2. Develop and implement measures on the collaboration, strengthening, development, expansion of intergovernmental cooperation in the fuel and energy sector and on the activities of intergovernmental commissions;
2.0.3. Ensurecooperation with relevant international organizations;
2.0.4.Operate in other areas defined by the law.
3. The main duties of the Department
3.0.1. The main duties of the Department are:
3.0.2. Prepare the unified foreign (international) relations activity of the Ministry and state-owned enterprises engaged in fuel and energy, and carry out complex measures to ensure its implementation, monitor and keep track of this activity;
3.0.3.Organize and manage the external relations of the Ministry and state-owned enterprises in the fuel and energy sector;
3.0.4.Establish relations between the Ministry and its joint ventures established by state-owned enterprises operating in the fuel and energy sector, including commercial enterprises (companies, firms, etc.) operating under the subordination of state-owned enterprises operating in fuel and energy sector; as well as foreign embassies (diplomatic missions), consulates and trade representations (chambers of commerce), accredited in the Republic of Azerbaijan, including international and regional organizations (intergovernmental,international, sectoral, regional, specialized, non-governmental organizations and etc.) operating in the Republic of Azerbaijan and abroad; Diplomatic missions and consulates of the Republic of Azerbaijan, as well as permanent representatives of the Republic of Azerbaijan under international organizations; agencies, associations, federations, business clubs, and other organizations engaged in commercial and non-commercial activities in the field of energy in Azerbaijan and abroad; establishes interconnection with non-governmental organizations, universities, research institutes and centers, educational institutions, and carries out methodological guidance and supervision of their activities within this framework, as well as monitors them;
3.0.5. Ensure the protection of foreign (international) activities, interests and rights of state-owned enterprises operating in the fuel and energy sector;
3.0.6. Oversee the activities of the international relations agencies (divisions, sectors and co-ordinates) of state-owned enterprises operating in the fuel and energy sector; makes proposals to the Minister and managers of legal entities in order to improve the performance of these institutions;
3.0.7. Monitor the activities and functions of state-owned enterprises engaged in fuel and energy sector, and require quarterly and annual reports in this regard, analyze and makeproposals to the Minister for improvement of their performance;
3.0.8.Support the participation of representatives (managers, employees and specialists) of stateorganizations operating in the fuel and energy sector at the international and regional scale international events - conference, congress, symposium, summit, seminar, meetings, presentation, exhibition, official and business meetings, gala dinners, and prepare proposals on them, review the proposals of the heads of structural subdivisions (departments) of the ministry and make presentations to the Minister;
3.0.9. Invite well-known experts in the field of energy(mainly regulation, privatization, liberalization, management, establishment of technology parks, production and other priority areas) to develop the activities of state-owned enterprises operating in the fuel and energy sector,carry out measures to send employees to training and educational (including practical) courses and organize competitions related to them;
3.0.10. Lead and supervise the organization of visits of persons invited from foreign countries (ministers, senior executives of international organizations and influential companies, etc.) and related measures;
3.0.11. Lead the preparation of intergovernmental agreements (including the contract, memorandum of understanding, intent protocol etc.) with the relevant agencies of foreign countries and represent the Ministry in negotiations and discussions during the visits delegated abroad, as well asduring the meetings with the delegation overwhelmed fromabroad to prepare these documents;
3.0.12.Organize regional and international scale events in the fuel and energy sector, conferences, congresses, symposiums, summits, seminars, meetings, presentations, exhibitions, official and business meeting gala dinnersin order to expand international relations and international cooperation in the fuel and energy sector at high levels;
3.0.13.Participate in preparation process of development projects and programs in collaboration with international organizations on priority areas of the ministry, as well as investment projects in cooperation with relevant structures of the ministry, oversee the implementation of projects and programs through acquired financial resources;
3.0.14. Prepare quarterly and annualreports for the board meetings of the Ministry on the work carried out and measures to be taken regarding the development of international relations;
3.0.15. Make proposals to the Minister for the improvement of the international cooperation of the Ministry and, if necessary, develops a development strategy in that direction;
3.0.16. Ensure that the applications and inquiries in the direction of activities received from citizens, government agencies, enterprises and organizations are reviewed in accordance with legislation;
3.0.17.Prepare the work plan and periodical activity reports;
3.0.18. Ensure the protection of service information, state and commercial secrets in accordance with the legislation during the operational process by the employees of the department;
3.0.19. Fulfill other duties provided by the legislation in accordance with its activities.
4. Rights of the Department
4.0.1. The Department has the following rights to carry out its duties and functions:
4.0.2.Sign the documents regarding the issues relating to the authority, duties and functions of the department with the consent of the Ministry's management;
4.0.3. Obtain necessary materials, information and documents from the structural units of the Ministry and state-owned enterprises and other enterprises, institutions and organizations and their authorizedofficials engaged in fuel and energy sector within the competence of the Ministry in order to fulfill its duties defined by this Regulation;
4.0.4.Establish direct contacts with energy administrations and corporations of other states, other state authorities of the Republic of Azerbaijan, as well as structural subdivisions of the Ministry and state-owned enterprises operating in the fuel and energy sector concerning matters within the competence of the Department;
4.0.5. Make suggestions to the Ministry's leadership for the development and improvement of the international and foreign relations of the Ministry, as well as for the improvement of the Department's work;
4.0.6.Provide the involvement of other structural subdivisions of the Ministry and heads of state-owned enterprises operating in fuel and energy sector with the participation of their employees into the process of the preparation and implementation of measures envisaging the execution of the main functions of the department, creating working groups and executing the work carried out;
4.0.7. Participate in the discussions on the issues related with the functions of the department, the Ministry, the commissions created by the state-owned enterprises operating in the fuel and energy sector, the consultative and coordinating bodies, taking into account the requirements of the legislation;
4.0.8.Maintain the correspondence with state-owned enterprises operating in the fuel and energy sector, as well as with other relevant institutions and organizations within their jurisdiction;
4.0.9.Participate in all government agencies and other organizations related to matters within the competence of the department upon the instruction of the Ministry;
4.0.10. Carry out current activities related with state-owned enterprises operating in the fuel and energy sector, guide their activities, provide explanations and instructions on matters within the competence of the Department;
4.0.11. Conduct intercity and international telephone calls on matters within the competence of the Department under the agreement of the Ministry’s management;
4.0.12. Subscribe to the literature, publications and electronic information portals necessary for the activity of the Department;
4.0.13. Exercise other rights under the orders and instructions of the Minister;
4.0.14. Make proposals in the direction of intergovernmental cooperation and intergovernmental commissions and participate in negotiations;
4.0.15.Participate in business forums, exhibitions, presentations, conferences, seminars and other events for the purpose of implementing, strengthening, developing and expanding interstate cooperation;
4.0.16. Take part in official and business receptions and meetings held at the Ministry;
4.0.17. Make comments and suggestions on legislative acts, international treaties (agreements, contracts), organizational and instructional documents drafted by the Ministry's structural units;
4.0.18. Prepare the proposals within the limits of its competence with regard to the fulfillment of the duties defined by this Regulation, addresses inquiries to the relevant departments of the Ministry and obtaining relevant information (documents) from them;
4.0.19. Represent the Ministry within its competence with the matters under the scope of its activities, protecting the rights and legitimate interests of the Ministry with respect to the state authorities, local self-governing bodies, legal entities and individuals;
4.0.20. Represent and participate during the work carried out at different levels of local and international events and within commissions, working groups formed at the Ministry and other state bodies;
4.0.21. Provide feedback, prepare, analyze, summarize, monitor and conduct research and analytical materialson issues related to its activities;
4.0.22. Draftapplications to state bodies, municipalities, individuals and legal entities;
4.0.23.Study the experience of foreign countries in line with its activities and makes suggestions to improve the activities in this field;
4.0.24. Make proposals for the preparation and training of specialists in the relevant field;
4.0.25. Exercise other rights provided by law in accordance with its activities.
5. Organization of the Department's activity
5.1. The structure and number of staff of the Department is defined and approved by the Minister. The structure of the Department includes the Interstate cooperation Division and the International organizations Division.
5.2. The Department is led by the Head of the Department, appointed and dismissed by the Minister. The Head of Department is personally responsible for performing tasks and exercising the rights entrusted to the Department.
5.3. The Department has the deputy head (deputy chief of department), who isappointed and dismissed by the Minister. The Deputy Head of the Department is personally responsible for the fulfillment of the duties entrusted to them by the Head of the Department and the exercise of the rights. In the absence of the Head of the Department, his authorities are exercised by the Deputy Head of the Department.
5.4. Other officers of the department are appointed and dismissed by the Minister.
5.5. The Head of the Department has the following authorities:
5.5.1. Sign the work plans and other documents designed to ensure the fulfillment of tasks entrusted to the Department, as well as oversee the timely and quality implementation of the measures provided in the work plan;
5.5.2. Define issues to be discussed at the Collegium of the Ministry and submit its suggestions to the leadership of the Ministry; Provide the department with the proper execution of legal acts in a timely manner;
5.5.3. Carry out evaluation of the activity of civil servants occupying administrative positions at the department;
5.5.4.Make recommendation to the Minister about the incentives or disciplinary measures taken by the department's employees;
5.5.5. Receive necessary information and documents from other structural subdivisions of the Ministry and subordinate organizations to fulfill the duties of the department;
5.5.6. Organize the review of received letters, petitions and complaints in accordance with the legislation;
5.5.7. Provide clerical work and confidentiality regime in the department;
5.5.8. Carry out appropriate measures to increase the qualifications of the department's staff and improves the working conditions;
5.5.9. Represent the department.
5.6. Officers of the Department are responsible for violation of the requirements of this Regulation in accordance with the legislation of the Republic of Azerbaijan.
6. The duties of the Interstate Cooperation Division
6.0.1. Participate in the development and implementation of interstate co-operation and intergovernmental commissions with relevant government agencies;
6.0.2. Take measures to establish, implement, strengthen, develop and extend intergovernmental cooperation;
6.0.3. Participate in the preparation and improvement of drafts of legislative acts, international contracts (agreements, contracts), organizational and instructional documents in interstate cooperation sector;
6.0.4. Develop proposals for the establishment of new co-operation targets for the implementation of intergovernmental cooperation and the expansion of intergovernmental commissions;
6.0.5. Co-ordinate the activities of other state bodies in the direction of interstate cooperation and intergovernmental commissions activities;
6.0.6.Takeappropriate measures to implement international agreements (agreements, contracts and etc.) that the Republic of Azerbaijan has signed or taken partwithin the direction of intergovernmental cooperation and intergovernmental commissions;
6.0.7. Prepare information on this subject and participate in meetings, forums, visits and other events held by the Ministry's officials in the direction of intergovernmental cooperation and intergovernmental commissions;
6.0.8.Take necessary measures to implement the activities of intergovernmental commissions and working groups in which Azerbaijan and other countries, including senior officials of the Ministry, are also represented;
6.0.9. Establish periodical data base and prepare periodical reviews of the current situation, proposals and summary reports on the results in the direction of intergovernmental economic cooperation and intergovernmental commissions activities.
7. The duties of the International Organizations Division
7.0.1.Providefeedback and suggestions on international organizations, donors, and other international organizations in their respective fields of activity, and prepare reports and information received from the perspective of the country's interests;
7.0.2. Carry out the expert evaluation of the obligations of the Ministry arising from international treaties (agreements, conventions) and other documents adopted within the framework of international organizations, provide opinion on the expediency of the country's participation in aforementioned documents;
7.0.4. Take measures to establish and extend the relations of the country with regional and international organizations, international donors and other organizations;
7.0.5. Prepare proposals for carrying out expertise of the relevant regional and country strategies, programs and regional projects adopted by international organizations, international donors and other organizations, and co-ordinate these documents with national priorities;
7.0.6. Take the necessary measures to oversee the implementation of international agreements (agreements, conventions, etc.) in the field of activity of the Ministry in which the country is a party with respect to international organizationsmembership and fulfill the obligations under those contracts;
7.0.7. Efficiently organize the management of international projects entrusted to the Ministry;
7.0.8. Defend the rights and interests of the Ministry within the scope of its competence with regard to matters under the scope of its activities with respect to the public authorities, international organizations, diplomatic missions, individuals and legal entities;
7.0.9. Develop drafts of appeals to state bodies, international organizations, diplomatic missions, individuals and legal entities on activities;
7.0.10. Take measures to oversee the execution of international agreements (contracts, contracts) in which the Republic of Azerbaijan is a part of its activities and take steps to fulfill its commitments under those contracts.