- Bərpa olunan enerji və enerji səmərəliliyi
Ölkəmizin enerji səmərəliliyi siyasəti 1996-cı ildə "Enerji resurslarından istifadə haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanunun qəbul edilməsi ilə həyata keçirilməyə başlanılıb. Qanunda "enerji resurslarından səmərəli istifadə — texnika və texnologiyanın inkişafının müasir mərhələsində ətraf mühitə texnogen təsirin azalması şərtilə enerji resurslarından iqtisadi cəhətdən daha çox fayda ilə istifadə edilməsi” şəklində müəyyənləşdirilib.
Bu qanunla enerji resurslarından istifadə sahəsində dövlət siyasətinin əsas prinsipləri və dövlət tənzimlənməsinin əsas istiqamətləri müəyyənləşdirilib, enerji resurslarından istifadə üzrə müvafiq icra hakimiyyəti orqanının fəaliyyətinin əsas istiqamətləri aydınlaşdırılıb.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2013-cü il 29 may tarixli 2918 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş "Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyasında göstərilən məqsədə çatmaq üçün bazar iqtisadiyyatı şəraitində sağlam rəqabəti təmin edən səmərəli dövlət tənzimləməsi, enerjidən səmərəli istifadə edən və yüksək əlavə dəyər yaradan ixrac yönümlü iqtisadiyyata transformasiya və sosial-iqtisadi sahələrin inkişafına kompleks yanaşma prinsiplərinin əsas tutulacağı qeyd edilib.
Ölkəmizin enerji səmərəliliyi siyasəti geniş şəkildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2016-cı il 6 dekabr tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş Azərbaycan Respublikasında kommunal xidmətlərin (əhalinin elektrik və istilik enerjisi, su və təbii qazla təminatı) inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi ilə müəyyənləşdirilib. Kommunal xidmətlər sektorunda mühüm dəyişikliklərə təkan verəcək yol xəritəsinin icrası ölkəmizdə enerji səmərəliliyinin təmin edilməsində də mühüm bir addım olacaqdır.
Sənəd 2020-ci ilədək strateji baxışı, 2025-ci ilədək olan dövr üçün uzunmüddətli baxışı və 2025-ci ildən sonrakı dövr üçün hədəf baxışı əhatə edir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2014-cü il 11 aprel tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş "Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi haqqında Əsasnamə”yə "Enerji resurslarından istifadə haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun tətbiq edilməsi barədə” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 17 noyabr 1996-cı il tarixli 512 nömrəli Fərmanına uyğun olaraq enerji səmərəliliyi sahəsində dövlət siyasətini Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi həyata keçirir.
Eyni zamanda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2016-cı il 6 dekabr tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş Azərbaycan Respublikasında kommunal xidmətlərin (əhalinin elektrik və istilik enerjisi, su və təbii qazla təminatı) inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi ilə müəyyənləşdirilmiş enerji səmərəliliyi üzrə tədbirlərin əsas icraçısı Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyidir.
Ölkəmizdə enerji səmərəliliyinin təmin edilməsi üçün önəmli tədbirlər həyata keçirilir. Tədbirlər paralel olaraq, həm istehsal, həm də istehlak sektorunda həyata keçirilir:
İstehsal sektorundakı tədbirlərə misal olaraq müasir tələblərə cavab verən yeni elektrik stansiyalarının tikintisi, istifadədə olan stansiyaların modernləşdirilməsi, neft emalı sahəsində yenidənqurma işlərinin aparılması, energetika sistemində itkilərin azaldılması, elektrik stansiyalarının xüsusi sərfiyyatının müasir normalara çatdırılması istiqamətində görülən işləri qeyd etmək olar.
Eyni zamanda energetika sahəsini tənzimləyən normativ hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsi, normativ texniki bazanın işlənilməsi, müasir standartlara cavab verən idarəetmə strukturunun yaradılması enerji səmərəliliyinin təmin edilməsinə müsbət təsir göstərməkdədir.
Enerji daşıyıcılarının istehlakında ev təsərrüfatları, nəqliyyat və sənaye sektorları əsas yer tutur. İstehlakçıların maarifləndirilməsı istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər bu sektorlarda enerjidən səmərəli istifadə edilməsində mühüm rol oynamaqdadır.
İstehlak sektorunda həyata keçirilən tədbirlərin mühüm hissəsini əhalinin maarifləndirilməsi və istehlakçıların enerji səmərəliliyi tədbirlərinə cəlb edilməsi məqsədilə təbliğatın genişləndirilməsi təşkil edir. Enerji resurslarının səmərəli istifadə edən cihaz və avadanlıqların istifadəsi, tikinti və təmir işlərində enerji səmərəliliyi normalarına əməl edilməsi, müasir standartların tətbiqinin genişləndirilməsi, effektivlik norma və qaydalarına riayət edilməsi istehlakda səmərəliliyin təmin edilməsinin əsas hissəsini təşkil edir.
“Enerji resurslarından səmərəli istifadə və enerji effektivliyi haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanunu “Enerji resurslarından səmərəli istifadə və enerji effektivliyi haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun tətbiqi barədə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanı
Enerji səmərəliliyi enerjinin istehsalından istehlakına qədər bütün mərhələ və proseslərdə təmin edilməlidir. Qanunvericilik bazasının, proqram və hədəflərin, standart və normaların mövcudluğu, maarifləndirmə və məlumatlandırma, enerji səmərəliliyi alətlərinin tətbiqi, texnoloji yeniliklərə əlçatanlıq, müasir idarəetmə prinsiplərinin tətbiqi, təşviqedici mexanizmlər enerji səmərəliliyinin təmin edilməsi üçün əsas amillərdən hesab edilir.
Müasir dövrdə enerji ehtiyatlarının azalması, qiymətlərin dəyişkən olması, dünya ölkələrinin siyasi, iqtisadi və enerji mənbələri uğrunda maraqlarının toqquşması hər bir ölkənin enerji təhlükəsizliyini təmin etmək üçün güclü bir strategiya müəyyənləşdirməsini zəruri edir. Ölkənin enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində əhalinin və iqtisadiyyatın enerji daşıyıcıları ilə etibarlı təminatı, yancağın və enerji növlərinin şaxələndirilməsi, bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə ilə yanaşı e

The energy efficiency policy of Azerbaijan started to be implemented in 1996 with the adoption of the law of the Republic of Azerbaijan ‘On the Use of Energy Resources. The law defines the efficient use of energy resources as the use of energy resources with greater economic benefits, provided that the technogenic impact on the environment decreases with the development of machinery and technology.
This law has determined the main principles of state policy in the field of use of energy resources and the policies of state regulation and has guided the main activities of the relevant executive authority on the use of energy resources.
It should be noted that the principles of effective state regulation have ensured healthy competition in the market economy, transformation into an export-oriented economy, with efficient use of energy and high added value, and a comprehensive approach to the development of socio-economic spheres. This will be the basis for achieving the goal set out in the Development Concept Azerbaijan 2020: Outlook for the Future’, approved pursuant to Order No. 2918, dated May 29, 2013, by the President of the Republic of Azerbaijan.
The energy efficiency policy of Azerbaijan is broadly defined by the Strategic Road Map on the development of utilities (electricity, heat, water and natural gas supply to the population) in the Republic of Azerbaijan, approved pursuant to a decree by the President of the Republic of Azerbaijan, dated December 6, 2016. The implementation of this road map, which will stimulate important changes in the utilities sector, will also be an important step in ensuring energy efficiency across Azerbaijan.
The document covers the strategic vision by 2020, the long-term vision for the period up to 2025 and the target vision for the period after 2025.
According to the regulations of the Republic of Azerbaijan on the Ministry of Energy, approved pursuant to a decree dated April 11, 2014, by the President of the Republic of Azerbaijan, and to Decree No. 512, dated November 17, 1996, by the President of the Republic of Azerbaijan on the application of a law of the Republic of Azerbaijan ‘On the Use of Energy Resources, the state policy for energy efficiency is implemented by the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan.
At the same time, the Ministry of Energy is the main implementer of measures on energy efficiency determined by the Strategic Road Map on the development of utilities (electricity, heat, water and natural gas supply to the population) in the Republic of Azerbaijan, approved pursuant to a decree of the President of the Republic of Azerbaijan, dated December 6, 2016.
Important measures are being taken to ensure energy efficiency in Azerbaijan. Actions are being carried out in parallel, both in the manufacturing and consumer sectors.
The measures in the manufacturing sector include the construction of new power plants meeting modern requirements, the modernisation of the power stations in use, reconstruction in the field of oil refining, reduction of losses in the energy system and adjusting the special consumption of power plants to modern standards.
At the same time, the improvement of the framework regulating the energy sector, the operations of the regulatory framework and the development of a management structure meeting modern standards have a positive impact on ensuring energy efficiency.
Household, transport and industrial sectors play a key role in energy carrier consumption. The measures taken to raise the awareness of consumers play an important role in the efficient use of energy in these sectors.
An important part of the measures taken in the consumer sector is the expansion of information dissemination in order to raise the awareness of the population and to attract consumers to energy efficiency measures. The use of devices and equipment that uses energy resources effectively, compliance with energy efficiency norms in construction and repair activities, expansion of the application of modern standards and compliance with the norms and rules of effectiveness constitute the main part of ensuring efficiency in consumption.