OPEC-in 60 illiyinə həsr edilmiş xüsusi bülletendə təşkilatın yubileyi münasibətilə Azərbaycanın Energetika naziri Pərviz Şahbazovun fikirlərinə də yer ayrılıb. Nazir birlik, həmrəylik və əməkdaşlığın  OPEC-in 60 illik fəaliyyətində  bütün məram və məqsədlərinin zirvəsini təşkil etdiyini və OPEC ideyasının reallığa çevrilməsini də neft ölkələri arasında əməkdaşlığa inamın nəticəsi kimi qeyd edib: “Uzun bir inkişaf yolu keçən OPEC neft bazarında çox dalğalanmalara, mübarizələrə şahidlik edib. Ən müxtəlif situasiyalarda tənzimləmə missiyasını layiqincə yerinə yetirərək, dünya enerji balansını və neft bazarının konfiqurasiyasını dəyişən yeni reallıqlara adekvat davranmağı bacarıb. Dünyanın enerji mənzərəsi kimi OPEC-in struktur və məzmunu da dəyişikliyə uğrayıb. 2016-cı ilin dekabrında “OPEC plus” formatının yaradılması bunun bir nümunəsi idi. Belə bir formatın yaradılması ilə təşkilat yeni inkişaf səviyyəsinə yüksəldi. Daha geniş əməkdaşlıq modelinə, səmərəli tənzimləmə mexanizminə sahib oldu. “Əməkdaşlıq Bəyannaməsi” təkcə bu sənədə qoşulan neft hasilatçısı və ixracatçısı olan ölkələrin maraqlarını təmin etmədi. Həm də çoxsaylı faktorların, risklərin təsiri ilə dəyişən vəziyyətə uyğun qlobal neft bazarının nizamlanmasının qarantına çevrildi.”
Azərbaycanın “OPEC plus” formatı çərçivəsində təşkilatla əməkdaşlığından bəhs edən nazir bildirib ki, təkcə neft bazarında tarazlığın deyil, ümumən dünyanın mizan-tərəzisinin pozulduğu dövrümüzdə bu vəziyyəti müsbətə doğru dəyişəcək ən qiymətli dəyərlərdən biri həmrəylikdir. Hazırkı çətin sınaqlar dövründə OPEC və qeyri-OPEC ölkələrinin  əməkdaşlığı və həmrəyliyi təşkilata ən gözəl yubiley hədiyyəsidir.

From the special bulletin dedicated to the 60th anniversary of OPEC: - Azerbaijan's Energy Minister emphasizes the importance of cooperation
Azerbaijan's Energy Minister Parviz Shahbazov's remarks were also placed in the special bulletin dedicated to the 60th anniversary of OPEC on the occasion of the anniversary of organization. The minister noted that unity, solidarity and cooperation have been the culmination of all the goals and objectives of OPEC in its 60 years of operation and the realization of the idea of OPEC was also the result of trust in cooperation among oil producing countries: "OPEC, which has come a long way since then, has witnessed many fluctuations and struggles in the oil market. By properly fulfilling its regulatory mission in a variety of situations, the Organization has been able to respond adequately to new realities that have been changing the global energy balance and the configuration of the oil market. Just like the world`s energy landscape, the structure and content of OPEC have changed. The development of the OPEC+ format in December 2016 was an example. With the development of OPEC+, the Organization reached a new level of progress. It acquired a broader cooperation model and an effective regulatory mechanism. The Declaration of Cooperation not only assured the interests of the oil-producing and exporting countries that joined this process. It has also become a guarantor for regulation of the global oil market in accordance with changing circumstances under the influence of various factors and risks."
Speaking about Azerbaijan's cooperation with the organization within the OPEC plus format, the minister noted that one of the most important values that will change this situation in a positive way is solidarity, not only in the oil market, but generally in such an age of imbalanced world. Cooperation and solidarity of OPEC and non-OPEC countries during the difficult times is the most beautiful anniversary gift to the organization.