Görkəmli dövlət xadimi, “Şöhrət” ordenli əməkdar mühəndis, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin prezidenti və Azərbaycan Respublikasının Energetika naziri vəzifələrində çalışmış mərhum Natiq Əliyevin vəfatından üç il ötür.
Natiq Əliyev 1947-ci ildə Bakıda anadan olub. 1970-ci ildə M.Əzizbəyov adına Azərbaycan Neft və Kimya İnstitutunu bitirib və "Xəzərdənizneftqazsənaye" Ümumittifaq İstehsalat Birliyinin "Azərdənizneftkəşfiyyat" trestində, Kompleks dəniz geoloji-kəşfiyyat kontorunda qazmaçı, texnik-geoloq, mühəndis-geoloqluqdan şöbə rəisi vəzifəsinədək yüksəlib.
1993-cü ildən 2005-ci ilə qədər Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin prezidenti, Direktorlar Şurasının sədri, “Azəri-Çıraq-Günəşli” yataqlarının işlənməsi üzrə layihənin Rəhbər Komitəsinin sədri, Bakı-Tbilisi-Ceyhan Şirkətinin (BTC Ko) Direktorlar Şurasının sədri, Azərbaycan Neftçilər Konqresinin prezidenti kimi fəaliyyət göstərib. Natiq Əliyevin Dövlət Neft Şirkətinə rəhbərlik etdiyi dövrdə 24 mühüm müqavilə imzalanıb.
2005-2013-cü illərdə Azərbaycan Respublikası Sənaye və Energetika naziri, 2013-cü ildən ömrünün sonuna kimi Azərbaycan Respublikası Energetika naziri vəzifələrində çalışan Natiq Əliyev, ölkədə enerji siyasətinin həyata keçirilməsi, enerji təhlükəsizliyinin təmin olunması və Azərbaycanın regionun aparıcı enerji mərkəzlərindən birinə çevrilməsində böyük xidmətlər göstərib.
Natiq Əliyev Xəzər dənizində neft-qaz yataqlarının axtarışı və kəşfiyyatına, enerji sektorunun ayrı-ayrı məsələlərinə dair 100-dən çox elmi əsərin müəllifi olub.
Neft sənayesinin inkişafında xidmətlərinə görə Natiq Əliyev Azərbaycan Respublikasının "Şöhrət" ordeni və "Əməkdar mühəndis" fəxri adı, Müstəqil Dövlətlər Birliyinin "Əməkdar energetiki" fəxri adı, Gürcüstanın "Şərəf " ordeni, Fransanın "Milli Fəxri Legion" ordeni, Qazaxıstanın "Kurmet" ordeni və bir sıra digər orden və medallarla təltif olunub.

Today is the memorial day for late Minister of Energy Natig Aliyev
Three years have passed since the death of Natig Aliyev, well-known public figure, honored engineer with the Order Of Glory (Shohrat), president of the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan and Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan.
Natig Aliyev was born in 1947 in Baku. In 1970, he graduated from the Azerbaijan Oil and Chemical Institute named after Azizbeyov and worked as a Drilling Technician, Geology Technician, Engineering Geologist, Head of the Department at the complex marine geology- exploration contour in the "Azerdenizneftkeshfiyyat" trust of the "Caspian Oil Gas Industry" All-Union Production Unit.
He served as Chairman of Board of Directors and President of State Oil Company of Azerbaijan Republic, the Chairman of the State Committee for Development of Azeri-Chirag-Guneshli fields, the Chairman of the Board of Directors of Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC Co) and the President of Oil Workers Congress of Azerbaijan in 1993-2005. During Natig Aliyev's presidency of the State Oil Company, 24 important contracts were signed.
Natig Aliyev, who served as Minister of Industry and Energy of the Republic of Azerbaijan in 2005-2013, Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan from 2013 to the end of his life, made great contributions to the implementation of energy policy in the country, ensuring energy security and turning Azerbaijan into one of the leading energy centres of the region.
He authored more than 100 scientific publications on the search and exploration of oil and gas fields in the Caspian Sea, and various issues of the energy sector.
Natig Aliyev has been awarded with Shohrat Order and "Meritted Engineer" honorary title of the Republic of Azerbaijan due to service in development of oil industry, "Order of the Glory of Georgia, Legion d’Honneur of France, the Order of Kormet of Kazakhstan and a number of orders and medals.