Energetika Nazirliyinin Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının “ACWA Power” şirkəti ilə imzaladığı İcra Müqaviləsinə uyğun olaraq, 240 MVt gücündə külək elektrik stansiyasının inşa ediləcəyi ərazilərdə 6 ədəd külək ölçü-müşahidə stansiyası quraşdırılıb. Stansiyaların 3-ü Xızıda, 3-ü isə Abşeron rayonu ərazisində quraşdırılıb. Hündürlüyü 100 metr olan bu stansiyalar vasitəsilə 9-12 ay ərzində külək ölçmələri həyata keçiriləcək və nəticəyə əsasən turbinlərin optimal yerləşməsi müəyyən ediləcək.
Abşeron rayonunun Pirəkəşkül və Xızı rayonunun Sitalçay kəndlərinin dağlıq hissəsində hər biri 6 MVt gücdə olan 40 ədəd külək turbin qurğusunun tikilməsi nəzərdə tutulur. Külək Elektrik Stansiyasının Pirəkəşküldə olan hissəsində ümumi gücü 102 meqavat olmaqla 17 külək turbini, digər hissədə - Xızı rayonunun Sitalçay kəndinin yaxınlığında yerləşən dağlıq ərazidə isə ümumi gücü 138 MVt olan 23 ədəd külək turbininin quraşdırılması planlaşdırılır.
Külək Elektrik Stansiyası üçün müəyyənləşdirilmiş ərazilərdə topoqrafiya işləri və mühəndis-geoloji tədqiqatlar başa çatdırılıb. Ətraf mühitə və sosial təsirlərin qiymətləndirilməsi ilə bağlı tədqiqatlar isə davam etdirilir.
Gücü 200 MVt olan günəş elektrik stansiyası isə Qaradağ və Abşeron rayonları ərazisində inşa olunacaq. Layihə üçün ayrılmış ərazilərdə ətraf mühitə və sosial təsirlərin qiymətləndirilməsi ilə bağlı sorğuların və tədqiqatların aparılmasına hazırlıq gedir.
Xatırladaq ki, 05 dekabr 2019-cu il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti “Bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə sahəsində pilot layihələrin həyata keçirilməsi tədbirləri haqqında” Sərəncam imzalayıb. 2020-ci ilin 9 yanvar tarixində isə Energetika Nazirliyi ilə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının “ACWA Power” və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin “Masdar” şirkətləri arasında bərpa olunan enerji üzrə pilot layihələrin həyata keçirilməsi ilə bağlı İcra müqavilələri imzalanıb.

Six measuring and monitoring stations have been installed in the areas where wind turbines to be constructed
According to the implementation agreement signed between the Ministry of Energy and "ACWA Power" company of the Kingdom of Saudi Arabia, 6 wind measuring and monitoring stations have been installed in areas where 240 MW wind power station to be constructed. 3 of the stations have been installed in Khizi, 3 in Absheron district. Wind measurements will be carried out in 9-12 months through these 100-meter-high stations and the optimal location of the turbines will be determined based on the results.
It is planned to build 40 wind turbines, each of which has a capacity of 6 MW, in Pirakashkul village of Absheron district and in the mountainous area of Sitalchay village of Khizi District. It is planned to install 17 wind turbines with a total capacity of 102 MW in Pirakashkul, and 23 wind turbines with a total capacity of 138 MW in the mountainous area near Sitalchay village of Khizi district.
Topographic activities and engineering and geological studies in the areas identified for the wind power plant have been completed. Studies on environmental and social impact assessment are ongoing.
The solar power plant with the capacity of 200 MW will be built in Garadagh and Absheron districts. Preliminary work is being done to conduct surveys and researches on environmental and social impact assessment in the areas allocated for the project.
It should be reminded that the President of the Republic of Azerbaijan signed the Order on “Actions for implementing pilot projects on the use of renewable energy sources” on 05 December 2019. On 9 January 2020 the Ministry of Energy, “ACWA Power” of the Kingdom of Saudi Arabia and Masdar of the United Arab Emirates concluded implementation agreements on implementing pilot projects for renewable energy.