Qaz İxrac edən Ölkələr Forumunun (GECF) baş katibi Yuri Sentyurinin iştirakı ilə “2020-ci ildə təbii qaza tələbatın təşviqi” mövzusunda onlayn formatda  seminar keçirilib.    Tədbirdə Azərbaycanı Energetika Nazirliyinin əməkdaşları Otel Hüseynov, Pərvin Bayramova  və Loğman Dəmirli təmsil edib.
Seminarda qlobal qaz sektorunda izlənilən tendensiyalar, mayeləşdirilmiş təbii qazın (LNG) artan rolu, “COVİD-19” pandemiyasının qaza olan tələbata təsiri və perspektivlərə dair məsələlər müzakirə edilib. Bildirilib ki, təbii qaz qlobal miqyasda  təmiz, əlverişli və etibarlı enerji növü kimi qəbul olunur. Hazırda pandemiyanın dünya iqtisadiyyatına böyük mənfi təsirləri qaza tələbatın azalması və təklif bolluğu ilə nəticələnib. Lakin postpandemiyadan sonrakı dövrdə qaza tələbatın bərpa olunacağı və 2050-ci ildə dünya enerji balansında mühüm mövqeyə malik olacağı qeyd olunub.
Seminarda qiymətlərin optimallaşdırılması və rəqəmsallaşdırma yolu ilə təbii qazın rəqabət qabiliyyətinin yaxşılaşdırılması, pandemiyadan sonra qaz bazarının yeni reallıqlara uyğun inkişafı, eləcə də Forumla əlaqəli məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi  aparılıb. Tədbirə,  həmçinin  Beynəlxalq Qaz İttifaqı, Afrika Enerji Palatası kimi təşkilatlar və  qlobal  neft-qaz şirkətləri də qatılıb.

Ministry of Energy attended the workshop of GECF
Workshop on "Promotion of Natural Gas Demand 2020" was held with the participation of Secretary General of Gas Exporting Countries Forum (GECF) Yury Sentyurin. Employees of the Ministry of Energy Otel Huseynov, Parvin Bayramova and Logman Demirli represented Azerbaijan at the event.
The trends observed in the global gas sector, the growing role of liquefied natural gas (LNG), the impact of the COVID-19 pandemic on gas demand and prospects were discussed at the workshop. It was noted that natural gas is perceived on a global scale as a clean, affordable and reliable type of energy. At present, the negative impact of the pandemic on the world economy has resulted in a decline in gas demand and an abundance of offers. However, it was noted that the demand for gas will be restored in the post-pandemic and it will have an important position in the world energy balance in 2050.
Sides exchanged views on improving the competitiveness of natural gas through cost optimisation and digitalisation, adapting to new gas market realities in a post pandemic situation, as well as issues related to the Forum at the workshop. The event was also attended by organizations such as the International Gas Union, the African Energy Chamber and global oil and gas companies.