2020-ci ilin birinci rübü üzrə Energetika Nazirliyinə və tabeliyində olan Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinə istehlakçı hüquqlarının qorunması, elektrik enerjisi və təbii qaz təchizatı ilə bağlı 2094 müraciət daxil olub.
Müraciətlərin 1512-si elektrik enerjisi, 299-u təbii qaz təchizatı, 6-sı istilik enerjisi ilə bağlı məsələləri əhatə edib. Digər məsələlər üzrə 208, təşəkkür xarakterli isə 69 müraciət daxil olub. “Çağrı mərkəzi” tərəfindən qəbul edilən zənglərdən 21-ni Fövqəladə Hallar Nazirliyindən daxil olan qaz sızması və dəm qazı ilə bağlı müraciətlər təşkil edib.
Novruz bayramı ilə əlaqədar qeyri-iş günlərində (20-28 mart) nazirliyin “Çağrı mərkəzi” və “Qaynar xətt”i gücləndirilmiş iş rejimində vətəndaşlara fasiləsiz xidmət göstərib. Vətəndaşların müraciətlərinin qəbulunda və baxılmasında fasiləsizliyin təmin edilməsi üçün həm Energetika Nazirliyi, həm də Agentlikdə əlaqələndirici şəxslər ayrılıb, EMTA  filialları üzrə isə növbətçilər təyin edilib. Bu müddətdə Energetika Nazirliyinə və Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinə 58 müraciət daxil olub və onların həlli üçün müvafiq tədbirlər görülüb. Müraciətlər əsasən elektrik enerjisi və təbii qaz təchizatı, sayğaclaşma, təşəkkür, işlə təminat və digər məsələlərlə bağlı olub. “Çağrı mərkəzi” vasitəsilə nazirliyə daxil olan zənglər çevik şəkildə cavablandırılıb, araşdırma tələb edən müraciətlər operativ şəkildə aidiyyəti üzrə yönləndirilib və müraciət edən şəxslər araşdırmaların nəticələri barədə məlumatlandırılıb.
Koronavirus infeksiyasının (COVİD-19) yayılmasının qarşısının alınması məqsədilə  17 mart 2020-ci il tarixindən etibarən vətəndaşların müraciətləri Energetika Nazirliyi və tabeliyində olan Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi tərəfindən yalnız elektron və telefon rabitəsi vasitəsilə qəbul edilir.
Xüsusi karantin rejiminin davam etdiyi müddətdə vətəndaşlar müraciətlərini (012) 598-16-53/54 (daxili: 1145, 1146) telefon nömrələri, (012) 598-16-55 “Qaynar xətti” və “974” Çağrı mərkəzi”, eləcə də www.minenergy.gov.az internet səhifəsi, minenergy@minenergy.gov.az və office@regulator.gov.az elektron poçt ünvanları vasitəsilə Energetika Nazirliyinə və Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinə ünvanlaya bilərlər.

2094 appeals were received by the Ministry of Energy and Energy Regulatory Agency in the first quarter of this year
In the first quarter of this year, the Ministry of Energy and Energy Regulatory Agency received 2094 appeals on consumers' rights protection, electricity supply, natural gas supply.
1512 of them were related to electricity supply, 299 to natural gas supply, 6 of them were related to heating system. 208 of them were related to other issues. 69 of them were letters of thanks. The call center received 21 calls related to gas leak and carbon monoxide from the Ministry of Emergency Situations.
Call Center and Hot Line of the Ministry of Energy provided uninterrupted service on Novruz holiday days (20-28 March) in an intensified mode. To ensure continuity in the reception and review of citizens' appeals, both the Ministry of Energy and the Agency have been assigned coordinators, and officers on duty have been appointed for Energy Regulatory Agency branches. During this period, 58 appeals were received by Ministry of Energy and Energy Regulatory Agency and appropriate measures were taken for their solutions. Appeals were related to electricity and natural gas supply, installation of meters, gratitude, employment and other issues. All calls received by Call Center were answered promptly, the appeals, which need to be investigated, have been sent to the relevant authorities, and individuals, who appeal to the Call Center, were answered about the results of investigations.
Applications are received through only electronic and telephone communication by Ministry of Energy and Energy Regulatory Agency under the Ministry to prevent the spread of coronavirus infection (COVID-19).
As long as special quarantine regime continues, citizens' appeals will be received and answered through the Ministry's telephone number (012) 598-16-53 / 54 (ext. 1145, 1146), Hot Line: (012) 598-16-55, and Call Center of the Ministry: “974. Citizens can also apply to the website of the Ministry www.minenergy.gov.az and the e-mail addresses of the Ministry of Energy (minenergy@minenergy.gov.az) and Energy Regulatory Agency (office@regulator.gov.az).