Qlobal külək enerjisi gücü 2050-ci ildə elektrik enerjisi tələbatının 35%-ni qarşılaya bilər.
Beynəlxalq Bərpa Olunan Enerji Agentliyinin (İRENA) dərc etdiyi "Future of Wind – Külək enerjisininin gələcəyi" adlı hesabata əsasən, qlobal külək enerjisi gücü 2050-ci ilə qədər 10 dəfə artaraq 6000 QVt-dan çox ola bilər. Bunun 5000 QVt-ı quruda, 1000 QVt-ı isə dənizdə külək enerjisinin payına düşəcək.
Hesabata əsasən, 2050-ci ilədək külək enerjisi qlobal elektrik enerjisi tələbatının üçdə birini təmin edə bilər. 2018-ci ildə 542 QVt olan quruda külək enerjisi gücünün 2030-cu ildə 1787 QVt, 2050-ci ildə isə təxminən doqquz dəfə artaraq 5044 QVt olması, açıq dənizdə isə külək enerjisi gücünün 2030-cu ildə 228 QVt-a, 2050-ci ildə 1000 GVt-a çatdırılması hədəflənir. Bu hədəflərə çatmaq üçün hər il quruda külək enerjisinə qoyulmuş investisiyaların 4 qat, dənizdəki investisiyaların isə 10 qat artması tələb olunur. Quruda investisiyalar illik orta hesabla 67 milyard dollardan 211 milyard dollara, dənizdə isə investisiyalar illik 19 milyard dollardan 100 milyard dollara çatdırılmalıdır. Külək enerjisi hesabına hər il 6,3 qiqaton karbon emissiyalarında qənaət əldə edilə biləcəyi də qeyd edilir.
Hesabata görə, 2050-ci ilə qədər Asiya qlobal quruda külək enerjisi investisiyalarının 50%-nə sahib olacaq. Asiyanı 23%-lə Şimali Amerika, 10%-lə Avropa izləyəcək. Dənizdə külək enerjisi investisiyalarında isə Asiya qlobal investisiyaların 60%-dən çoxuna sahib olacaq. Asiyadan sonra 22%-lə Avropa, 16%-lə Şimali Amerika ən çox investisiya qoyan bölgələr olacaq.
Quruda külək enerjisində səviyyələndirilmiş elektrik enerjisi xərcləri (LCOE) 2018-ci ildə hər kVt.saat üçün 0,06 ABŞ dolları olmuşdusa, 2050-ci ilə qədər 0.02-0.03 ABŞ dollarına qədər azalmağa davam edəcək. Dənizdə külək enerjisində səviyyələndirilmiş elektrik enerjisi xərcləri (LCOE) isə 2018-ci ildə hər kVt.saat üçün 0,13 ABŞ dolları olmuşdusa, 2050-ci ilə qədər 0.03-0,07 ABŞ dollarına qədər azalacaq.
Quruda külək turbinləri gücünün 2025-ci ilədək 4-5 MVt-a qədər, dənizdə külək turbinləri gücünün isə 12 MVt-a qədər artırılması gözlənilir. Hesablamalara görə, qlobal külək enerjisi sənayesi 2030-cu ilə qədər 3,7 milyon insanı, 2050-ci ilə qədər isə 6 milyon insanı işlə təmin edə biləcək bir sektor ola bilər.

Global wind power can meet 35% of energy demand by 2050
According to "Future of Wind” report published by International Renewable Energy Agency (IRENA), wind power capacity can reach 6 000 gigawatts – over 10 times the current level – by 2050. This would include 5 000 GW of onshore wind and 1 000 GW of offshore wind.
Wind power could cover more than one-third of global power needs (35%). This entails increasing the global cumulative installed capacity of onshore wind power more than threefold by 2030 (to 1 787 gigawatts (GW)) and nine-fold by 2050 (to 5 044 GW) compared to installed capacity in 2018 (542 GW). For offshore wind power, the global cumulative installed capacity would increase by 2030 (to 228 GW) and nearing 1 000 GW by 2050. To achieve these targets, annual capacity additions for onshore wind would increase four-fold, and for annual offshore wind capacity additions – around a ten-fold. This would imply increasing global average annual onshore wind power investments to 211 billion USD /year compared to investments USD 67 billion/year, and for average annual offshore wind investments to USD 100 billion/year compared to USD 19 billion/year. Wind power would contribute to 6.3 Gt of CO₂ emissions reductions annually.
According to the report, Asia would continue to dominate the onshore wind power industry, with 50% of global investments by 2050, followed by North America (23%) and Europe (10%). For offshore wind, Asia would have more than 60% of global investments by 2050, followed by Europe (22%) and North America (16%).
Globally, the LCOE for onshore wind will continue to fall from an average of USD 0.06 per kilowatt-hour (kWh) in 2018 to between USD 0.02 to 0.03/kWh by 2050. The LCOE of offshore wind would drop from an average of USD 0.13/kWh in 2018 to an average between USD 0.03 to 0.07/kWh by 2050.
The ongoing increase in wind turbine size for onshore applications is set to continue to 4 to 5 MW for turbines commissioned by 2025, and for offshore applications to 12 MW. It was estimated that the global wind industries would employ more than 3.7 million people by 2030 and more than 6 million people by 2050.