Koreya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Agentliyi (KOİCA) inkişaf etməkdə olan ölkələr üçün qrant və əməkdaşlıq proqramlarını həyata keçirmək məqsədilə dövlət agentliyi olaraq 1991 -ci ilin aprel ayında Xarici işlər və Ticarət Nazirliyinin (XİTN) himayəsi altında yaradılıb. Koreya dünyanın ən yoxsul ölkələrinin birindən iqtisadi cəhətdən ən çox inkişaf etmiş ölkələrdən birinə çevrilməkdə unikal təcrübəyə malikdir. Koreyanın bu keçid zamanı əldə etdiyi bilik və təcrübə KOİCA-ya əməkdaşlıq etdiyi ölkələrin davamlı sosial- iqtisadi inkişafına dəstək verməyə və onlara daha yaxşı bir dünya üçün perspektiv vəd etməyə imkan verən qiymətli keyfiyyətlərdir.
KOİCA-nın məqsədi tərəfdaş ölkələrdə Minilliyin inkişaf Məqsədlərinə (MİM) nail olmaq, habelə bərabər və davamlı inkişaf təşviqinə kömək etmək vasitəsilə daha yaxşı bir dünya qurmaqdır. KOİCA həmçinin yoxsulluğun aradan qaldırılması və həyat səviyyəsinin yaxşılaşdırılması üçün xalqların və şəxslərin potensialının artırılmasına yönəlmiş qlobal fəaliyyətdə yaxından iştirak etmək istəyir.
KOİCA proqramının Azərbaycanda tarixi 1994-cü ildə təşkilatın Azərbaycana təxirəsalınmaz vəziyyətlə əlaqədar 50 000 ABŞ dolları məbləğində yardım etməsi ilə başlayıb və 1996-cı ildən 2005-ci ilə qədər KOİCA 65 nəfər üçün təlim proqramları (300 000 ABŞ dolları dəyərində) təşkil edib. KOİCA-nın 2011 -ci ildə Azərbaycan proqramlarına ayırdığı maliyyə təxminən 10 milyon ABŞ dolları olub.
25.06.2011 -ci il tarixindən 23.07.2011 -ci il tarixinədək Koreya Respublikasında "Zəif Karbon, Yaşıl İnkişaf” çərçivəsində keçirilən "İstilik Effekti Yaradan qazların İnventarlaşması və Azaldılması üzrə Treninq Proqramı” adlı təlim kursunda iştirak təmin edilib.

- The Korean International Cooperation Agency (KOICA)
The Korean International Cooperation Agency (KOICA) was founded in April 1991 under the auspices of the Ministry of Foreign Affairs and Trade (MFAT) to conduct grant and cooperation programmes in developing countries. Korea has unique experience in transforming itself into one of the most economically developed countries in the world from one of the poorest countries. The knowledge and experience gained by Korea during this transition are valuable qualities that allow KOICA to support the sustainable socio-economic development of the countries with which it cooperates, promising them hopes for an improved future.
The goal of KOICA is to build a better world through achieving Millennium Development Goals (MDGs) in partner countries, as well as helping to promote equal and sustainable development. KOICA also wants to take an active part in global activities aimed at increasing the capacity of peoples and individuals to overcome poverty and improve their standard of living.
The history of the KOICA programme in Azerbaijan began in 1994 with the organisation's assistance to Azerbaijan with the amount of $50,000 (USD) due to an urgent situation. From 1996 to 2005, KOICA organised training programmes for 65 people, worth $300,000. KOICA's funding for Azerbaijani programmes in 2011 amounted to about $10 million.
From June 25 to July 23, 2011, a training course, entitled ‘Training Programme on Inventory and Reduction of Greenhouse Gases’, held within the strategy ‘Low Carbon, Green Growth’ in Korea was attended by a representative from the Ministry of Energy.