Asiya İnkişaf Bankı tərəfindən 2001 -ci ildə təsis edilmiş Mərkəzi Asiya Regional iqtisadi Əməkdaşlıq (CAREC) Proqramı 11 ölkəni (Əfqanıstan, Azərbaycan, Çin, Gürcüstan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Monqolustan, Pakistan, Tacikistan, Türkmənistan və Özbəkistan), 6 çoxtərəfli maliyyə institutunu (Asiya İnkişaf Bankı, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Banki, Beynəlxalq Valyuta Fondu, BMT-nin İnkişaf Proqramı və Dünya Bankı) tərəfdaşlıq çərçivəsində özündə birləşdirir.
Proqramın əsas məqsədi əməkdaşlıq vasitəsilə sürətli iqtisadi inkişafın və yoxsulluğun azaldılmasına nail olmaqdır.
Proqramın əsas prioritet istiqamətləri nəqliyyat, ticarət və energetika sahələridir. 2001-ci ildən başlayaraq adıçəkilən sahələrə 21 milyard investisiya cəlb edilib.
Proqram üzrə hər il bir ölkə seçilir və həmin ölkədə yüksək səviyyəli tədbirlər keçirilir. Hər 3 prioritet sahə üzrə keçirilən tədbirlərin yekunu olaraq ilin sonuna yaxın Yüksək Səviyyəli Rəsmilərin İclası keçirilir və həmin iclasda sonuncu toplantı olan üzv ölkələrin Nazirlər Konfransına sənədlər təqdim olunur.
Energetika sahəsində ildə 2 dəfə Enerji Sektorunun Əlaqələndirici Komitələrinin toplantıları keçirilir. Komitədə ölkəmizi Energetika Nazirliyi təmsil edir.
CAREC Proqramının ölkə üzrə əlaqələndiricisi qismində isə İqtisadiyyat Nazirliyi çıxış edir və hər il keçirilən tədbirlərdə təşkilatçılıq məhz İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən həyata keçirilir.
CAREC Proqramının hər il üzv ölkələrin birində keçirilən tədbirlərində (Enerji sektorunun əlaqələndirici komitəsinin, Yüksək səviyyəli rəsmilərin iclasları, Nazirlər Konfransı və 2015-ci ildən başlayaraq Enerji sektoru üzrə İnvestisiya Forumlarında) CAREC Enerji sektorunun Əlaqələndirici Komitəsinin daimi üzvü qismində 2012-ci ildən etibarən Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyinin nümayəndəsi təmsil olunur.
23-25 may 2011 -ci il tarixində Bakı şəhərində CAREC Enerji sektorunun Əlaqələndirici Komitəsinin iclası keçirilib. "Energetika sahəsində Azərbaycanın strateji mövqeyi” mövsuzunda çıxış edilib.
06-07 iyun 2012-ci il tarixində Çin Xalq Respublikasının Hoxxot şəhərində keçirilən CAREC proqramı çərçivəsində yüksək rütbəli rəsmi şəxslərin tədbirlərində iştirak edilib.
03-05 iyul 2012-ci il tarixində Qazaxıstanın Astana şəhərində Beynəlxalq Enerji Agentliyi, Qazaxıstan Hökuməti və CAREC proqramının birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən "BEA-Xəzər Enerji Siyasəti” dialoq və təlim iclasında iştirak edilib.
06-07 iyun 2013-cü il tarixində Türkmənistanın Aşqabad şəhərində təşkil olunan Enerji sektorunun Əlaqələndirici Komitəsinin 15-ci iclasında Energetika Nazirlyinin nümayəndəsi iştirak edib.
27-28 iyun 2013-cü il tarixində Qazaxıstanın Almatı şəhərində CAREC proqramının növbəti Yüksək Vəzifəli Rəsmilərin iclası olub.
10-12 sentyabr 2013-cü il tarixində Qazaxıstanın Almatı şəhərində CAREC proqramı çərçivəsində Enerji sektoru üzrə Əlaqələndirici Komitəsinin növbəti 16-cı iclası keçirilib.
02-03 aprel 2014-cü il tarixində CAREC Proqramı çərçivəsində Qırğızıstanın paytaxtı Bişkek şəhərində Enerji sektoru üzrə Əlaqələndirici Komitənin 17-ci toplantısında Energetika Nazirliyi də təmsil olunub.
04-05 sentyabr 2014-cü il tarixində Çinin paytaxtı Pekin şəhərində CAREC Proqramı çərçivəsində Enerji sektoru üzrə Əlaqələndirici Komitənin 18-ci toplantısında Energetika Nazirliyinin iştirakı təmin olunub.
23- 25 sentyabr 2015-ci il tarixində Monqolustanın Ulan-Bator şəhərində CAREC çərçivəsində Yüksək Vəzifəli Rəsmilərin İclasında, İnvestisiya Forumunda və 14-cü Nazirlər Konfransında iştirak edilib.
10 -14 aprel 2016-cı il tarixində Pakistan İslam Respublikasının İslamabad şəhərində CAREC Proqramı çərçivəsində Enerji Sektorunun Əlaqələndirici Komitəsinin 21-ci iclasında və Enerji Tənzimlənməsi üzrə seminarda iştirak edilib.
24- 26 oktyabr 2016-cı il tarixində Pakistan İslam Respublikasının İslamabad şəhərində CAREC Proqramının 1-ci Enerji İnvestisiya Forumunda və 15-ci Nazirlər Konfransında iştirak təmin edilib.
21-24 noyabr 2016-cı il tarixində Avstraliyanın Viktoriya və Tasmaniya bölgələrində CAREC Proqramı çərçivəsində keçirilmiş "Avtonom elektrik təchizatı sistemləri və yeni texnologiyalar üzrə” təlim kursunda və Enerji Sektorunun Əlaqələndirici Komitəsinin 22-ci iclasında Energetika Nazirlyi də təmsil olunub.
17-20 aprel 2017-ci il tarixində CAREC Proqramı çərçivəsində Cənubi Koreyada "Enerji sahəsində İKT” tədbirinə Energetika Nazirliyinin nümayəndə heyəti qatılıb.
10-13 may 2017-ci il tarixində Tacikistanın paytaxtı Düşənbə şəhərində CAREC Proqramının Enerji Sektorunun Əlaqələndirici Komitəsinin 23-cü iclasında Energetika nazirliyinin iştirakı təmin edilib.
25 may 2017-ci il tarixində CAREC Proqramının yeni strateji çərçivə sənədinin hazırlanması üçün ilkin müzakirələrin aparılması məqsədi ilə Asiya İnkişaf Bankının nümayəndə heyətinin, o cümlədən Energetika Nazirliyinin nümayəndəsinin iştirakı ilə Bakıda seminar təşkil edilib.
16-21 iyul 2017-ci il tarixində Qazaxıstanın Astana şəhərində CAREC Proqramı çərçivəsində Enerji İnvestisiya Forumu və Enerji Sektorunun Əlaqələndirici Komitəsinin növbəti iclası keçirilib.
8 noyabr 2017-ci il tarixində Bakıda CAREC Proqramı çərçivəsində 11 üzv ölkənin (Azərbaycan, Əfqanıstan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Gürcüstan, Pakistan, Tacikistan, Türkmənistan, Özbəkistan, Monqolustan və Çin), USAİD, Dünya Bankı və CAREC İnstitutunun nümayəndələrinin iştirakı ilə Enerji Sektoru üzrə Əlaqələndirici Komitənin video konfrans formatında növbəti iclası keçirilib. Tədbirdə Energetika Nazirliyinin əməkdaşları təmsil olunub. İclasda energetika sahəsində yüksək texnologiyaların tətbiqi, üzv dövlətlər arasında regionların elektrik enerjisi ilə etibarlı təmin edilməsi, enerji təhlükəsizliyi, regionlarda enerji resurslarının inkişafinin balanslaşdırılması və digər məsələlər müzakirə edilib.
12-13 mart 2018-ci il tarixində Bakıda "Asiyada enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsi: alternativ və bərpa olunan enerjinin rolu” mövzusunda seminar keçirilib. Tədbirdə Azərbaycanda bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin mövcud vəziyyəti və perspektivləri, enerji bazarı, bərpa olunan enerji sahəsində beynəlxalq əməkdaşlıq, iqlim dəyişiklərinin qarşısının alınması ilə bağlı 2030-cu ilə qədər istixana qazlarının 35% azaldılması məqsədilə götürülmüş öhdəliklər barədə çıxış dinlənilib. Seminarda nazirliyin nümayəndələrinin iştirakı təmin edilib.
13-14 mart 2018-ci il tarixində Türkmənistanın paytaxtı Aşqabad şəhərində Asiya İnkişaf Bankının CAREC Proqramı çərçivəsində Enerji Sektorunun Əlaqələndirici Komitəsinin 26-cı iclası keçirilib. İclasda Energetika Nazirliyinin nümayəndələri iştirak edib.
10-12 sentyabr 2018-ci ildə Gürcüstanın Batumi şəhərində Asiya İnkişaf Bankının (AİB) Mərkəzi Asiya Regional İnkişaf Proqramı (CAREC) çərçivəsində Enerji Sektorunun Əlaqələndirici Komitəsinin növbəti 28-ci iclası və 3-cü Enerji İnvestisiya Forumu keçirilib. Tədbirdə Energetika Nazirliyinin nümayəndəsi “Xəzər dənizinə dair razılaşma” adlı təqdimatla çıxış edib.
11 sentyabr 2018-ci ildə Energetika Nazirliyində Mərkəzi Asiya Regional İqtisadi Əməkdaşlıq (CAREC) proqramı çərçivəsində nazir müavini Samir Vəliyevlə CAREC İnstitutunun direktoru Sanjaasuren Bayaraanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti arasında görüş keçirilib.
29-30 iyul 2019-cu il tarixində Asiya İnkişaf Bankı tərəfindən Mərkəzi Asiya Regional İqtisadi Əməkdaşlıq (CAREC) Proqramı çərçivəsində Azərbaycana enerji sektoru üzrə məsləhətləşmə missiyasının səfəri təşkil olunub. Missiyanın məqsədi “CAREC Enerji Strategiyası 2030” adlı sənəd layihəsi, 2019-cu il 20-21 sentyabr tarixlərində Özbəkistanın paytaxtı Daşkənd şəhərində keçirilməsi nəzərdə tutulan CAREC ölkələrinin Energetika Nazirlərinin 1-ci Dialoqu və Enerji İnvestisiya Forumu, adıçəkilən dialoq zamanı qəbul edilməsi planlaşdırılan Energetika Nazirlərinin Bəyannaməsinin müzakirəsi olub.
30 iyul 2019-cu il tarixində Energetika Nazirliyində Mərkəzi Asiya Regional İqtisadi Əməkdaşlıq (CAREC) proqramı çərçivəsində Energetika Nazirliyinin aparat rəhbəri Zaur Məmmədovla Asiya İnkişaf Bankının Mərkəzi və Qərbi Asiya Departamentinin nümayəndəsi, enerji mütəxəssisi xanım Sarin Abado arasında görüş keçirilib.
20-21 sentyabr 2019-cu il tarixində Daşkənddə CAREC üzv ölkələri enerji nazirlərinin birinci görüşü keçirilib. Tədbirdə ölkəmizi energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev təmsil edib. Nazir müavini həmçinin “Enerji Sərmayə Forumu”nda da iştirak edib. “Qlobal enerji keçidi: Regional əməkdaşlıq üçün çağırışlar və imkanlar” və “Enerji sektorunda islahatlar investisiyanı sürətləndirən vasitədir” mövzularında müzakirələrə qatılıb.
22-23 oktyabr 2019-cu il tarixində Asiya İnkişaf Bankı İnstitutu, Mərkəzi Asiya Regional İqtisadi Əməkdaşlıq İnstitutu və Əl-Farabi Qazax Milli Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə Qazaxıstanın Almatı şəhərində keçiriləcək “Asiyada enerji təhlükəsizliyinə nail olunması: Şaxələndirmə, əməkdaşlıq və bərpa olunan enerji” mövzusunda seminarda Energetika Nazirliyinin nümayəndəsi iştirak edib.
14 noyabr 2019-cu il tarixində Özbəkistanın Daşkənd şəhərində Asiya İnkişaf Bankının CAREC Proqramı çərçivəsində 18-ci Nazirlər Konfransında Energetika Nazirliyinin nümayəndəsi iştirak edib.
27 noyabr 2019-cu il tarixində Asiya İnkişaf Bankının Dövlət-Özəl Sektoru Tərəfdaşlığı Ofisi (DÖSTO) tərəfindən Bakıya edilmiş missiya səfəri çərçivəsində energetika nazirinin müavini Samir Vəliyevlə görüş keçirib.
19 oktyabr 2020-ci il tarixində Asiya İnkişaf Bankının CAREC Proqramı üzrə yüksək vəzifəli rəsmilərin virtual iclası çərçivəsində Zoom proqramı vasitəsilə keçirilən enerji sessiyasında Energetika Nazirliyinin nümayəndəsi iştirak edib.
10 iyun 2021-ci il tarixində Azərbaycanın sədrliyi ilə videokonfrans formatında Mərkəzi Asiya Regional İqtisadi Əməkdaşlıq (CAREC) Proqramının Enerji Sektoru Koordinasiya Komitəsinin 31-ci iclası keçirilib. Tədbirdə 11 üzv ölkədən və bir sıra beynəlxalq qurumlardan olan 80-ə yaxın nümayəndə iştirak edib. İclasda Enerji Sektoru Koordinasiya Komitəsi çərçivəsində əməkdaşlığın yeni innovativ üsulları, CAREC-in 2030-cu ilədək enerji strategiyasının həyata keçirilməsində əsas çağırışlar, enerji islahatlarının onlayn atlasının hazırlanması, qadınların energetika sektorunda rolu, "yaşıl enerji" layihələrinin maliyyələşdirilməsi üçün regional maliyyə alətinin yaradılması məsələlərinə toxunulub. İclasa energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev sədrlik edib. Tədbirdə Enerji effektivliyi və enerji balansının şaxələndirilməsi üzrə İşçi qrupunun həmsədri, Nazirliyin Enerji səmərəliliyi sektorunun müdiri Asəf Rzayev "Yaşıl enerji” layihələrinin maliyyələşdirilməsi üzrə yeni regional mexanizm konsepsiyası və enerji effektivliyi üzə məlumatlandırılmanın gücləndirilməsi mövzusunda təqdimatla çıxış edib.
02 dekabr 2021-ci il tarixində Azərbaycanın Mərkəzi Asiya Regional İqtisadi Əməkdaşlıq (CAREC) Proqramına sədrliyi ilə videokonfrans formatında V “Enerji İnvestisiya Forumu” keçirilib. Tədbirdə 11 üzv ölkə, Proqrama dəstək verən və tərəfdaş qismində çıxış edən beynəlxalq təşkilatlar təmsil olunub. Forumda enerji səmərəliliyinə nail olmaq üçün mümkün vasitələr, elektroenergetikada enerji səmərəliliyinin rolu, maliyyə mexanizmləri, enerji səmərəliliyi baxımından yeni texnologiyaların tətbiqinə dair məruzələr edilib, startaplar nümayiş etdirilib. Forumun açılış mərasimində energetika naziri Pərviz Şahbazov çıxış edib.

The Central Asia Regional Economic Cooperation (CAREC) programme, established by the Asian Development Bank in 2001, is a partnership of 11 countries (Afghanistan, Azerbaijan, China, Georgia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Mongolia, Pakistan, Tajikistan, Turkmenistan and Uzbekistan) and 6 multilateral financial institutions (The Asian Development Bank, the European Bank for Reconstruction and Development, the International Monetary Fund, the United Nations Development Programme and the World Bank).
The main goal of the programme is to promote development through cooperation, leading to accelerated economic growth and poverty reduction.
The main priorities of the programme are the transport, trade and energy sectors. Since 2001, $21 billion has been invested in these areas.
Each year, one country is selected under the programme to host high-level events. As a result of the activities in each of the three priority areas, a meeting of high-level officials is held by the end of each year, at which documents are submitted to the Ministerial Conference of the last meeting.
In the field of energy, meetings of the Coordinating Committees of the Energy Sector are held twice a year. Azerbaijan is represented at the committee by the Ministry of Energy.
The Ministry of Economy is the country coordinator of the CAREC programme, and the annual events are organised by the Ministry of Economy.
A representative of the Ministry of Energy has represented Azerbaijan as a permanent member of the CAREC Energy Sector Coordinating Committee at CAREC programme events (meetings of the Energy Sector Coordinating Committee, senior officials meetings, ministerial conferences and Energy Sector Investment Forums since 2015) held annually in one of the member countries.
On May 23-25, 2011, the CAREC Energy Sector Coordinating Committee meeting was held in Baku. It provided an overview on ‘Azerbaijan’s Strategic Position in the Energy Sector.’
On June 6-7, 2012, a representative from the Ministry of Energy attended the CAREC Senior Officials’ Meeting held in Hohhot, China.
On July 3-5, 2012, a representative from the Ministry of Energy attended the IEA-Caspian Energy Policy dialogue and training meeting, organised by the International Energy Agency, the Government of Kazakhstan and the CAREC programme, in Astana, Kazakhstan.
On June 6-7, 2013, a representative from the Ministry of Energy took part in the 15th Energy Sector Coordinating Committee meeting held in Ashgabat, Turkmenistan.
On June 27-28, 2013, the next CAREC Senior Officials’ Meeting was held in Almaty, Kazakhstan.
On September 10-12, 2013, the 16th CAREC Energy Sector Coordinating Committee meeting was held in Almaty, Kazakhstan.
On April 2-3, 2014, the Ministry of Energy was also represented at the 17th CAREC Energy Sector Coordinating Committee Meeting in Bishkek, Kyrgyzstan.
On September 4-5, 2014, the Ministry of Energy participated in the 18th CAREC Energy Sector Coordinating Committee meeting held in Beijing, China.
On September 23-25, 2015, the Ministry of Energy was also represented at the CAREC Senior Officials’ meeting, the Investment Forum and the 14th Ministerial Conference in Ulaanbaatar, Mongolia.
On April 10-14, 2016, the Ministry of Energy participated in the 21st CAREC Energy Sector Coordinating Committee meeting and a workshop on ‘Energy Regulation’ in Islamabad, Pakistan.
On October 24-26, 2016, the Ministry of Energy was also represented in the 1st CAREC Energy Investment Forum and the 15th Ministerial Conference held in Islamabad, Pakistan.
The Ministry of Energy was also represented at the CAREC Training Course on Autonomous Power Supply Systems and New Technologies held in Victoria and Tasmania, Australia, on November 21-24, 2016, and at the 22nd Meeting of the Energy Sector Coordinating Committee.
On April 17-20, 2017, a delegation from the Ministry of Energy participated in the event ‘ICT in the Field of Energy’ in South Korea within the CAREC programme.
On May 10-13, 2017, the Ministry of Energy participated in the 23rd CAREC Energy Sector Coordinating Committee meeting in Dushanbe, Tajikistan.
On May 25, 2017, a seminar was organised in Baku with the participation of a delegation from the Asian Development Bank, including a representative from the Ministry of Energy, for preliminary discussions on the preparation of a new strategic framework document for the CAREC programme.
On July 16-21, 2017, the next CAREC Energy Sector Coordinating Committee meeting and the Energy Investment Forum was held in Astana, Kazakhstan.
On November 8, 2017, the next CAREC Energy Sector Coordinating Committee meeting was held in the format of a video conference in Baku with the participation of representatives of 11 member countries (Azerbaijan, Afghanistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Georgia, Pakistan, Tajikistan, Turkmenistan, Uzbekistan, Mongolia and China), USAID, the World Bank and the CAREC Institute. Representatives from the Ministry of Energy attended the event. The application of high technologies in the energy sector was discussed, as well as the reliable supply of electricity to the regions between member states, energy security, balancing the development of energy resources in the regions and other issues.
On March 12-13, 2018, Baku hosted a seminar on ‘Achieving Energy Security in Asia: The Role of Alternative and Renewable Energy.’ A report was provided on the current state and prospects of renewable energy use in Azerbaijan, the energy market, international cooperation in the field of renewable energy and commitments to reduce greenhouse gas emissions by 35% by 2030. Representatives from the ministry took part in the seminar.
On March 13-14, 2018, the 26th CAREC Energy Sector Coordinating Committee meeting under the Asian Development Bank was held in Ashgabat, Turkmenistan. Representatives from the Ministry of Energy attended the meeting.
On September 10-12, 2018, the 28th CAREC Energy Sector Coordinating Committee meeting and the 3rd CAREC Energy Investment Forum were held in Batumi, Georgia, within the framework of the Asian Development Bank. A representative from the Ministry of Energy made a presentation on the ‘Agreement on the Caspian Sea.’
On September 11, 2018, the Ministry of Energy hosted a meeting between Deputy Minister, Samir Valiyev, and a delegation of the CAREC Institute led by Director, Sanjaasuren Bayaraa, within the Central Asian Regional Economic Cooperation (CAREC) programme.
On 29-30 July 2019, the Asian Development Bank paid a mission visit on consultation on energy field to Azerbaijan within the Central Asian Regional Economic Cooperation (CAREC) Program. The purpose of the mission was to discuss the draft document “CAREC Energy Strategy 2030”, the 1st dialogue of Energy Ministers and Energy Investment Forum of CAREC countries, which should be held in Tashkent, capital of Uzbekistan on 20-21 September 2019, and the Declaration of Energy Ministers planned to be adopted during the above mentioned dialogue.
On July 30, 2019, within the framework of the Central Asia Regional Economic Cooperation (CAREC) Program, a meeting was held between the Head of the Administration of the Ministry of Energy Zaur Mammadov and the representative of the Central and Western Asia Department of the Asian Development Bank, energy specialist Sarin Abado.
First meeting of Energy Ministers of CAREC member countries was held in Tashkent on 20-21 September 2019. Deputy Minister of Energy Samir Valiyev represented Azerbaijan at the event. The Deputy Minister also participated in the "Energy Investment Forum". He participated in the discussions on "Global Energy Transition: Challenges and opportunities for Regional cooperation" and "Reforms in the energy sector as a means of accelerating investment".
On 22-23 October 2019, a representative of the Ministry of Energy attended the seminar on “Achieving energy security in Asia: diversification, cooperation and renewable energy” to be held in Almaty, Kazakhstan, jointly organized by the Asian Development Bank Institute, Central Asian Regional Economic Cooperation Institute and Al-Farabi Kazakh National University.
On 14 November 2019, a representative of the Ministry of Energy took part in the 18th Ministerial Conference within CAREC Program of the Asian Development Bank in Tashkent, Uzbekistan.
On 27 November 2019, within the mission visit of the ADB`s Public-Private Partnership Office to Baku, a meeting was held with the Deputy Minister of Energy Samir Valiyev.
On 19 October 2020, a representative of the Ministry of Energy participated in the energy session held via Zoom program within the virtual meeting of senior officials on the ADB`s CAREC Program.
On 10 June, the 31st meeting of the Energy Sector Coordinating Committee of the Central Asia Regional Economic Cooperation (CAREC) Program was held in videoconference format under the chairmanship of Azerbaijan. About 80 representatives from 11 member countries and a number of international organizations took part at the event. At the meeting, within the framework of the Energy Sector Coordinating Committee new innovative methods of cooperation, the main challenges in the implementation of CAREC's energy strategy until 2030, the development of online atlas of energy reforms, the role of women in the energy sector, the creation of a regional financial instrument for financing "green energy" projects were discussed. Deputy Minister of Energy Samir Valiyev attended the event. Co-chair of the Working Group on energy efficiency and energy balance diversification, Asaf Rzayev, Head of Energy Efficiency Section of the Ministry made a presentation on the new regional energy mechanism concept and strengthening energy efficiency awareness on the financing of "green energy” projects.
On 2 December 2021, the 5th Energy Investment Forum has been held through videoconference under the chairmanship of Azerbaijan to the Central Asia Regional Economic Cooperation (CAREC) Program. 11 member countries, international organizations supporting the Program and acting as partners were represented at the event. At the forum, the reports were made on possible means to achieve energy efficiency, the role of energy efficiency in electric power engineering, the financial mechanisms and the application of new technologies in terms of energy efficiency. Startups were demonstrated. Minister of Energy Parviz Shahbazov delivered a speech at the opening ceremony of the forum